GPS 36.5363736N, 31.9983761E (Kizilkule – Červená věž)
Kizilkule – Červená věž, jedna z dominant Alanye

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Turecku je dnes Alanya. Je vlastně nejvýchodnějším koncem turecké Riviery a tím i nejvýchodnějším místem tureckého pobřeží běžně navštěvovaného turisty. Dál na východ začíná Turecko bez pásu moderních hotelů a bohatého turistického zázemí – pro někoho konec zajímavé dovolené, pro někoho začátek. Tato poloha dělá z města důležité turistické středisko, jehož centrum je dnes už zcela podřízeno právě potřebám turistů. Jsou zde cestovní kanceláře, hotely, penziony, autopůjčovny či banky, prostě vše co turista potřebuje.

Hrad v Alanyi

Alanya je ale také zajímavé město s dlouhou a bohatou historií a mnohými památkami, z nichž dvě nejcharakterističtější jsou osmiboká Kizilkule (Červená věž) a citadela s 6,5 km dlouhou spletí hradeb. Tyto dvě památky patří k Alanyi stejně jako Hradčany či Karlův most k Praze – není-li na pohledu alespoň jedna z těchto památek, určitě to není pohled z Alanye.

Jeskyně Damlatas je podobná našim krasovým jeskyním

Nejen lidskými výtvory je toto město známé. Přímo pod hradem je jeskyně Damlatas, jejíž klima je blahodárně působí při léčbě astmatu. Tedy přesněji řečeno působilo. Při množství turistů, které jí dnes projdou, je v jeskyni léčivá atmosféra tak asi do 10 hodin dopoledne. Za návštěvu však rozhodně stojí. U vchodu do jeskyně začíná Kleopatra beach, Kleopatřina pláž, nejznámější pláž v okolí. Zajímavý je i přístav, který začíná přímo u Kizilkule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.