Zelená mešita

Asi 20 km od moře leží první hlavní město otomanského Turecka. Bursa se jím stala roku 1326 poté, co ji dobyl Orhan Gazi. Její historie je však daleko delší a sahá až ke králi Prusiovi, zakladateli města. Z antiky je známá jako Prussa ad Hypium.

Velká mešita

I když se v Burse dnes vyrábí auta a je po Turecku známá podobně jako naše Mladá Boleslav, pro velké množství parků a ostatní zeleně se jí říká Zelená Bursa. Je také důležitým ovocnářským centrem, známé jsou především místní broskve. Nejen ovocem živ je člověk. Městu dodává slávu také obchod s hedvábím, výroba ručníků a termální lázně. Blízké hory, jejichž výška je srovnatelná s Vysokými Tatrami (2400m.n.m.), jsou pro Turky lákadlem na zimní radovánky. Najdeme zde horská střediska podobná těm našim.

Osmanský dům

Jako bývalé hlavní město nabízí samozřejmě mnoho zajímavých památek. Ve stručnosti upozorněme alespoň na Zelené mauzoleum se svým dvojčetem Zelenou mešitou, která leží přes ulici. Nedaleko najdeme i etnografické muzeum. Neměli bychom minout ani Koza Han z roku 1490, ve kterých se obchodovalo s hedvábnými kokony (jde vlastně o poslední fázi vývoje bource morušového, ze kterého se získává rozmotáváním hedvábná nit). I Bursa má samozřejmě své kryté tržiště, menší obdobu slavného istanbulského Kapali Carsi neboli Velkého bazaru. A chcete-li navštívit typickou tureckou čtvrť s křivolakými uličkami a typickými domky, určitě navštivte Hisar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.