Historie

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/turecko.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Phaselis

Nedaleko dnešního městečka Kemer kdysi leželo velmi významné město, které tvořilo obchodní centrum mezi Řeckem, Egyptem, Asií a Fénicií. Jeho pozůstatky se dochovaly dodnes.

Chattušaš

Hlavním městem říše bylo město Chattutaš (turecky Bogazköy). Vzrůst významu chetitské říše je zaznamenán v 15. století př. Kr. za krále Šippiluliumaše.

Marmarská oblast

Historickým srdcem tureckého Turecka je oblast Marmarského moře. Tady najdeme první hlavní město Osmanské říše, starobylou Bursu, stejně jako jejího nástupce nádherné Edirne.

Aspendos

Na břehu antické řeky Eurymedon leží zbytky významného – původně pamfylského – města Aspendos.

Moderní dějiny

V průběhu první světové války se osmanská říše, jako jedna z centrálních mocností, stala také velkým bojištěm. V roce 1918 bylo její území rozděleno vojsky Dohody na okupační zóny, což předznamenalo zánik sultánské moci.

Alexandr Makedonský

Alexandr (Alexandros) byl především vynikající voják. Také však vynikal tělesnou krásou, zdatností i bystrostí ducha, byl mimořádně statečný, ctižádostivý a v nebezpečí neohrožený.

Ankara

Ankara je hlavním městem Turecka. Antický název místa byl Ancyra, jak se dochoval např. v názvu místního krokusu – Crocus Ancyrensis. Je to krásná žlutá květina, v okolí Ankary hodně se vyskytující.

Pergamon

Narozdíl od většiny ostatních památek, které jsou dnes známy pod svými tureckými jmény, uvádíme Pergamon pod původním, řeckým jménem.

Izmir

Je mnoho měst, která se přou o čest být rodištěm velkého básníka. Izmir je jedno z nich. A protože je to třetí největší město v Turecku, dělá si nárok na jednoho z největších básníků vůbec. V době, kdy se město ještě jmenovalo Smyrna, narodil se zde prý Homér.

Bodrum

Město Bodrum má svoji dlouhou historii a slavné rodáky. Dalo světu i minimálně jedno nové podstatné jméno. Které? Vezměme to postupně.

Syndikovat obsah