Modrá mešita

Istanbul je proslulý především jako město, které se rozkládá na dvou kontinentech . Do historie se zapsal pod různými jmény: Konstantinopol, Cařihrad…

Jerebatanské cisterny

Jeho bohatá historie sahá až do časů antických a nepřetržitě pokračuje až do dnešních dnů. Jako velice významná kulturní a obchodní křižovatka vždy přitahoval lidi všech profesí, národů i vyznání. Proto lze říci, že je dnes Istanbul kosmopolitní město, kde vedle sebe v přátelství a míru žijí muslimové, židé, křesťané … .

Haghia Sophia – chrám Boží Moudrosti

Každá epocha zanechala ve městě nesmazatelné památky. Kdo by neznal pojmy jako Modrá mešita, Haghia Sophia (turecky Aya Sofya – chrám Boží Moudrosti), Velký bazar (turecky Kapali Carsi), palác Topkapi s harémem, mešitu Sulejmana Nádherného …. . Ale najdeme zde i mnohé méně známé poklady, například palác Dolmabahce nebo Jerebatanské cisterny.

Most, spojující Evropu s Asií

Bosporský průliv rozděluje město na dvě části: evropskou a asijskou. Pro turisty je obvykle daleko zajímavější část evropská, protože tam se nachází většina význačných památek, tam je historické centrum města. Asijská část slouží spíše jako ubytovací kapacita (pozor – v žádném případě si pod tím nesmíme představovat samé paneláky nebo ubytovny. Je to normální město.). Přesto i zde najdeme mnoho zajímavostí, např. Galatskou věž, krásné mešity nebo malebné osmanské letní vilky „yali“, které byly postaveny koncem 18. a v 19. století.

Haghia Sophia – Aya Sofya, chrám Boží Moudrosti

Ideální termín pro návštěvu Istanbulu je pozdní zima až brzké jaro. Není příliš velké vedro, jsou rozumnější ceny a především je méně turistů na památkách. Je proto více času a především prostoru pro prohlídku především těch nejvýznamnějších pamětihodností. Určitě najdete mnoho krásy, kterou si budete chtít vychutnat a ne se nechat kolem ní tlačit davem.

Výhled z terasy Istanbul Place Apartements

Pro ubytování si můžete vybrat jak přepychové velké hotely, tak i nenápadné malé hotýlky, jejichž cena je i v centru překvapivě příjemná. O stravování si nemusíte dělat starost, celé město je poseto malými útulnými hospůdkami s velice dobrým jídlem, především s téměř národním jídlem Kebap (u nás jej známe spíše pod řeckým pojmem Gyros) za ceny srovnatelné s našimi běžnými cenami. Nechcete-li posedět v hospůdce s čajem, můžete se kebap koupit jako hamburger do veky, arabského chleba či chlebové placky. Běžně si také můžete na ulici koupit výborné preclíky či lákavě vypadající teplou rýži.

Kapali Carsi – Velký bazaar

Jedete-li do Istanbulu za nákupy, nezapomeňte, že v „kamenných“ obchodech se o cenu nesmlouvá, zato na bazarech či pouličních krámcích patří smlouvání k obchodu stejně jako peníze. Přesto se ani v těchto krámcích nesetkáte s podvodníky. Ty můžeme hledat především tam, kde mohou přímo bohatnout z nepozornosti či přímo z hlouposti cizinců. Z vlastní praxe při kupování lístků na převoz Evropa-Asie však můžeme potvrdit, že vzhledem k velkému počtu policistů v této oblasti stačí trvat na svém a ohlížet se po policistovi a vše obvykle dopadne dobře.