Izmir

Je mnoho měst, která se přou o čest být rodištěm velkého básníka. Izmir je jedno z nich. A protože je to třetí největší město v Turecku, dělá si nárok na jednoho z největších básníků vůbec. V době, kdy se město ještě jmenovalo Smyrna, narodil se zde prý Homér.

Sláva města od té doby trvá a město se rozrůstá tu do krásy (v období římské nadvlády se prý Marcus Aurelius rozplakal, když slyšel že jej zemětřesení srovnalo se zemí), tu do významu. Velice pohnutá období bylo koncem první světové války, kdy přes Izmir utíkaly tisíce řeckých vojáků i civilistů před tureckou armádou. Následný masakr zaplatilo více než 30.000 lidí životem.

Antické památky ve městě téměř nenajdeme, mimo jiné také díky výšezmíněnému zemětřesení. Musíme zde bohužel spoléhat na archeologické muzeum. Najdeme tam sice hezčí exponáty než přímo na nalezišti, ale jsou jaksi méně emotivní.

Saat kulesi – Hodinová věž

Jednou z hlavních dominant města je Saat Kulesi – Hodinová věž, ležící přímo na nábřeží. Byla vybudována r. 1901 v pozděosmanském slohu jako dar sultána Abdulahmeda městu. Zajímavá je také osmanská noclehárna Kizlaragasi Han z 18. stol. jako typická ukázka osmanské architektury.

Pro turisty však jsou všechny památky přímo ve městě zastíněny blízkostí mnoha antických měst. Jedná se o ideální základnu pro návštěvu takových míst, jako jsou Pergamon (Bergama), Sardy (Sart), a asi nejzachovalejšího antického města – nádherného Efezu. Toto výjimečné město samozřejmě zasluhuje vlastní kapitolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.