Společnost

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/turecko.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Turecké koberce - druhy a kvalita

 Je třeba také rozlišovat mezi kobercem a kelimem (kilim) – liší se jak způsobem použití, tak - a především - technikou výroby. Koberec je vázaný, bývá větší a mívá jednoznačnější využití.

Turecké koberce - úvod

 Turecké koberce jsou známé jak svojí kvalitou, tak svými nádhernými vzory. Jednoznačně patří mezi nejlepší na světě, pověstí a kvalitou s nimi soutěží pouze koberce perské.

Turecká svatba

 Dodnes se u nás statečně drží pověry že v Turecku je povoleno mnohoženství. Dokonce i na našich stránkách jsme dříve tuto informaci (čerpanou od místního průvodce) měli. Pravda je poněkud odlišná.

Turecká svatba - Noc henny

Jeden z předsvatebních zvyků je tzv. Noc henny (pro méně zasvěcené – henna je přírodní barvivo, využívané už i u nás na vlasy. V muslimských zemích je velice tradiční a často využívané. Přisuzují se mu i léčivé účinky.

Muzeum pro turecké a islámské umění

Toto muzeum, oceněné cenou UNESCO za přínos pro kulturní vzdělávání dětí, byste nalezli u Hipodromu poblíž Modré mešity (Blue Mosque) v Istanbulu.

Turecké koberce - materiály

 Ovčí vlna: Dnes je nejčastější materiál pro výrobu koberců ovčí vlna. Avšak výběr správné vlny je velice náročná práce vyžadující značnou praxi. Ne každá vlna je totiž dobrá.

Turecké koberce - historie

 Kočovný způsob života donutil Nomády najít způsob vytváření alespoň základních obydlí na ochranu před nepříznivým počasím. Naučili se proto z kozích chlupů tkát a šít stany. Kozí chlupy totiž mají pro tyto účely daleko lepší vlastnosti.

Turecká svatba - námluvy

Dříve – a to nejen v Turecku – bývala do každé svatby zapojena celá rodina a ona vždy měla slovo rozhodující – ne-li ve výběru partnera, tedy zcela jistě v jeho schválení. Nejinak to bylo i v Turecku.

Turecko plánuje do roku 2011 třicet nových golfových hřišť

Golf je prý jako droga, kdo se na něj jednou dá, sotva se ho pustí. A to byl také důvod, proč již před lety začala v Turecku velkorysá výstavba golfových ploch.

Na kole po historických a kulturních památkách Turecka

Cyklistika se řadí vedle lyžování k nejoblíbenějším volnočasovým aktivitám v Evropě. Také v Turecku získává jízdní kolo stále více na turistickém významu.

Syndikovat obsah