Dýka se smaragdy

Vstupme tedy na začátku naší prohlídky do nejvzdálenějšího místa paláce, do pokladnice. Zde najdeme obrovské množství nádherných stříbrných, ale především zlatých předmětů jak denní potřeby, tak i šperků a různých drahocenností. Mezi nejznámější patří dýka klasického zakřiveného tvaru. Zlatá střenka je zdobená třemi velkými smaragdy. Největší z nich je zároveň největší na světě. Najdeme zde také lžičařův diamant , který má 86 karátů. Má tvar i barvu velké kapky čiré vody a navíc je lemován 49 diamanty. Pověst vypráví, že v 18. století francouzský úředník Pigot dostal tento diamant od indického mahárádži a ve Francii jej prodal v aukci. Koupila jej matka Napoleona , když však potřebovala vykoupit syna z exilu, prodala všechny své šperky, mezi nimi i tento diamant. Velkovezír Ali Paša jej koupil, ale protože se aktivně zúčastnil povstání proti sultánovi Mehmedovi II, jeho majetek propadl sultánovi.

Lžíčařův diamant

Další unikátní šperk je černý otrok a šejk sedící na trůnu. Jeho zvláštností je to, že tělo šejka a nohy otroka jsou velké barokní perly.

Indický trůn

Ukázkou mistrovské práce jsou také dva přepychové trůny. Sváteční trůn je ze zlata a váží 250 kg. Indický trůn vyniká dokonalou uměleckou a řemeslnou prací, fascinuje vyvážeností svých proporcí a kouzlem perel, které lemují jeho kraje. Je jich 25 000.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.