Středomořská oblast, především samozřejmě její pobřeží, patří se Egejskou oblastí k turisticky nejnavštěvovanějším částem Turecka. Najdeme zde i tzv. Tureckou Rivieru, oblast mezi Antalyí a Alanyí. Z památek musíme vyzvednout především trojčlenku PergeSideAspendos.

Středozemní oblast zabírá celé jižní pobřeží Turecka

Asi nejznámější částí středomořské oblasti je Turecká Riviéra. Jedná se o oblast na pobřeží Středozemního moře mezi městy Antalya a Alanya, tedy jedno z turisticky nejvytíženějších míst celé země. Ve skutečnosti zasahuje především za Antalyí ještě výrazně dále na západ, takže se k ní obecně počítají i taková letoviska jako je Kemer nebo Finike. Je to vlastně velká část tureckého středomořského pobřeží pověstná svými dlouhými písečnými plážemi, táhnoucími se i desítky kilometrů. Jejich povlovný přechod do moře z nich učinil prázdninový ráj pro rodiny s dětmi. Rozvoj turistického ruchu je zde asi nejviditelnější z celého Turecka. Najdeme zde jak pětihvězdičkové hotely, kde za pozdrav vrátného zaplatíte pět dolarů, tak i penziony pro skromné turisty, kde stojí výšezmíněných pět dolarů ubytování.

Přestože leží v turisticky nejvytíženější části země je Lýkijská stezka překvapivě liduprázdná,

Avšak pro mořské pobřeží a koupání nesmíme zapomínat na památky historické, kterých nám tu, jako na celém pobřeží, nechala antika dost. Například největší trhy s otroky se konaly v dnešním Side, nejzachovalejší antický amfiteátr můžeme najít Aspendosu a asi nejzajímavější antické město v oblasti je Perge. Trochu hlouběji do historie zabloudíme s Lýkijskou stezkou. Protože nás provádí především po památkách Lýkijských.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *