Vítejte na vstupní stránce všemožných informací o Turecku. Najdete u nás nejen popisy zajímavých míst, ale třeba i kuchařku nebo slovník. Seznámíte se s tureckými zvyky i historií. A pokud tu něco nenajdete, stačí se zeptat. Nejen, že vám odpovíme, ale informace doplníme i sem. A abyste měli snazší orientaci v novinkách, tato stránka vás bude informovat o tom, co jsme v posledních přibližně dvou měsících doplnili.

19.5.2022 Při reorganizaci kulturní části našich stránek nám došlo, že zatím máme málo informací o důležitých osobnostech, které jsou s územím Turecka spojeny. Proto jsme se rozhodli jednu kapitolu věnovat pouze jim. Není důležité, odkud pochází. Důležité je, že zde vykonali něco důležitého. Proto tu vedle Rumiho najdeme Schliemana a vedle Hodži Nasreddina profesora Hrozného. A rovnou jsme doplnili stránku o Mevlanovi – Rumim.

Toto je asi nejznámější vyobrazení Mevlany – Rumiho.

12.5.2022 Při reorganizaci menu přišla další inspirace – krásná tradiční iznická keramika. Určitě jí všichni, kteří jsme byli v Turecku, známe. Je použitá na výzdobu třeba Bagdádského pavilonu v Topkapı nebo Modré mešity. Málo ale známe její historii, která byla na dlouhá staletí přerušená a teprve od konce 20. století se začíná znovu díky panu Eşref Eroğlu znova rozvíjet.

Pro vrcholné období iznické keramiky je typická nádherná červená barva. Dnes už nevíme, jak se dělala.

9.5.2022 Bylo třeba zase trochu přeorganizovat menu, protože některé rozbalovací nabídky byly už moc dlouhé. Takže se to dnes podařilo a můžeme zase vymýšlet co nového doplnit.

Protože jsme v rámci reorganizace přesouvali i informaci o pěnovkách, našli jsme fotku další vzácné dýmky.

7.5.2022 Nepochybujeme o tom, že každý ví, že metresa a medresa se liší nejen tím jedním písmenkem. Protože však na posledních stránkách bylo hodně medres zmiňovaných, usoudili jsme, že drobné osvěžení obsahu tohoto slova neuškodí.

Studenti v medrese vypadají pilně.

5.5.2022 Nejvýše položené velké město v Turecku se dočkalo popisu na našich stránkách. Erzurum je důležité i pro moderní Turecko – sem byl svolán první kongres tureckých delegátů po první světové válce a jehož důsledkem byla Turecká válka za nezávislost a současná podoba Turecka.

Stajně jako v Sivasu je i v Erzurumu dominantou města Çifte Minareli Medrese neboli Medresa dvojitého minaretu.

2.5.2022 A další recept. Pro změnu na slanou bezmasou dobrotu – špenátový börek. Není to první z böreků, které vás tady učíme dělat, ale za mne asi nejlepší. I přes to, že maso jím rád.

Špenátový börek je jednoduchý, pokud si koupíte yufku na börek. Ale i bez ní to jde snadno.

29.4.2022 Je třeba si život osladit. Takže máme další recept na sladkost – tentokráte şekerpare. Je to hodně typický turecký dezert, často se k němu pije i jablečný čaj. Bohužel se díky nepřesnosti originálního receptu nepovedl ideálně, málo naběhl. Chuť ale byla ta pravá.

I když se moc nepovedl tvarově, chuťově byl vynikající …

25.4.2022 A pravidelný pondělní recept. Tentokráte dezert pro vzácné a vysoko postavené osoby. Narazili jsme na něj při psaní stránky o Sivasu a je opravdu výjimečný. Jmenuje se Hlava neboli Kelle tatlısı

Nenechte se zmást obrázkem. Je opravdu tak dobrý jak vypadá.

23.4.2022 Sobota a recept? Ano, je to tak. Dobrý tip na nedělní oběd na grilu nebo i doma – köfte z kombinace hovězího a kuřecího masa vás překvapí šťavnatostí a vynikající chutí.

Vynikající kombinace masa a zjemnění je u tohoto köfte unikátní.

22.4.2022 Slib o Sivasu splněn. Dnes jsme přidali informace o tomto neprávem opomíjeném městě.

Symbol Sivasu – Medresa Dvojitého minarteu

18.4.2022 Dříve než jsme napsali něco o Sivasu máme další výborný a jednoduchý recept – rajská polévka se strouhaným čedarem. Především na jaro a léto výborná, osvěžující volba.

Na mléko a sýr v rajské polévce u nás moc zvyklí nejsme, ale je to výborné.

11.4.2022 Slíbené rozšíření informací o historii je hotové. Nejen doplněná stránka o Seldžucké říši, ale i rozšíření informací o říši Byzantské, kde jsme zjistili výrazné ošizení její historie po porážce Seldžuků. Tím zase na chvíli historii opustíme a začneme se věnovat zase památkám. Slíbili jsme Sivas, další asi bude Erzurum, plné právě seldžuckých památek.

Seldžukové přinášejí do Anatolie Turky a Islám.

8.4.2022 Včera jsme si pochutnali, dnes už tu máte nový recept. Kuřecí prsíčka na smetaně nemají s naší slepicí na smetaně společného nic. Jen tu smetanu. Recept opět jednoduchý, výsledek nad očekávání dobrý 🙂

Už při pohledu na připravené jídlo se sbíhají sliny.

7.4.2022 Při popisu některých památek jsme narazili na nutnost rozšíření stránek o historii. To vedlo i k nutnosti rozčlenit celou velkou kapitolu do tří větších celků, aby byla zachována celková přehlednost a dosažitelnost jednotlivých částí. To se snad podařilo, takže ještě dopíšeme stránku o Seldžucké říši, která nám nějak unikla a zase se vrátíme k dalším památkám. Jako první bude připravujeme Sivas.

Turecko je hotovou pokladnicí antických památek. Teď jsme v Efezu.

30.3.2022 Při popisu jezera Van jsme slíbili zvláštní stránku, věnovanou jeho perle, ostrovu Akdamar s kostelem sv. Kříže. Slib jsme dnes splnili, takže máte další inspiraci pro putování východní částí Turecka.

Ostrov Akdamar s kostelem sv. Kříže

23.3.2022 Blíží se ideální termín návštěvy Istanbulu, svátek Şeker bayrami. Proto se pokusíme vysvětlit jak význam tohoto velkého muslimského a zároveň tureckého státního svátku.

Şeker bayrami je opravdu hodně sladký, cukrovinky jsou jeho ikonou.

17.3.2022 Už je to uděláno, už je to hotovo 🙂 Dnes přibyl popis poslední turecké památky, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, který nám ještě chyběl – neolitické sídliště Çatalhöyük. Městečko, které svojí velikostí odpovídá Dobříši. Ale z doby, kdy u nás teprve začínala únětická kultura … .

Çatalhöyük bylo ve své době jedním z největších měst na Zemi.

13.3.2022 Dnes hlásíme dvě novinky. Především jsou mapky doplněny do všech popisů památek či zajímavostí. A je neděle, takže stálé čtenáře nepřekvapí další nový recept. Tentokráte na kuřecí rolky s bešamelem.

Jako většina našich receptů jsou kuřecí rolky s bešamelem jednoduché a vynikající.

10.3.2022 Omlouváme se za delší prodlevu v aktualizacích a novinkách. V mezičase jsme doplnili mapy k převážné většině oblastí a provedli alespoň částečnou korekci textů a jejich prolinkování na stránky, které v době jejich vytvoření ještě nebyly hotové. K úplnému dokončení nám už zbývá jen jihovýchodní Anatolie.

Jihovýchodní Anatolie je poslední oblast, kde zatím nemáme mapy u popisu zajímavostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.