Vítejte na vstupní stránce všemožných informací o Turecku. Najdete u nás nejen popisy zajímavých míst, ale třeba i kuchařku nebo slovník. Seznámíte se s tureckými zvyky i historií. A pokud tu něco nenajdete, stačí se zeptat. Nejen, že vám odpovíme, ale informace doplníme i sem. A abyste měli snazší orientaci v novinkách, tato stránka vás bude informovat o tom, co jsme v posledních přibližně dvou měsících doplnili.

27. 1. 2023 Při psaní posledního povídání nám došlo, že jsme ještě nenapsali nic o jednom z nejdůležitějších osmanských sultánů – Mehmedu II. Dobyvateli. Opomenutí tímto napravujeme.

20. 1. 2023 Recepty máme připravené ještě dva, ale nejen jídlem živ je člověk, takže vám nabízíme něco málo o osmanském umění miniatur, další z tureckých tradic, zapsaných na seznam nehmotných památek UNESCO.

Osmanské umění miniatur se začíná rozvíjet za vlády Murada II. Dobyvatele

14. 1. 2023 Od poslední aktualizace došlo k jednomu významnému posunu v našich aktivitách – kurz tureckého vaření začíná dostávat konkrétnější obrysy. Proto budeme ještě chvíli kuchtit, abychom pak mohli nabídnout co nejširší výběr jídel do menu, které se bude učit. Dnes je na řadě polévkakuřecí vývar s čočkou a nudlemi.

Výhoda tohoto drůbežího vývaru je, že se jedná o hustou, výživnou polévku.

9. 1. 2023 Nejen zajímavostmi živ je člověk. Než napíšeme něco o další z tureckých zajímavostí, umění miniatur, uvaříme si něco dobrého. Kuře většina lidí může, tak zapečeme prsíčka.

Použil jsem krůtí stehenní plátky a bylo to snad ještě lepší …

5. 1. 2023 Jak jsme slíbili, pokračujeme v novém roce s dalšími zajímavými tureckými tradicemi. Tentokráte je to malování na vodě – ebru. Někdy se mu také říká mramorovaný papír. Technika je tak unikátní, že se dostala až na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Pomocí ebru je možné kreslit až neuvěřitelné obrázky.

29. 12. 2022 Na poslední letošní příspěvek zase trochu projdeme rodinné album. Prostí lidé z před více než půlstoletí mohou být zajímavou připomínkou toho, jak plyne čas. A množná, že dnes bychom podobné typy našli na odlehlejších místech dodnes …

25. 12. 2022 Svátky nesvátky, naši pravidelní čtenáři jsou zvědaví, takže chtějí pořád něco nového. Než tedy pokročíme k dalšímu tureckému umění, dokončeme povídání o mědi. Protože její historie k měditepectví patří.

Třeba typická turecká káva by se bez tradiční měděné džezvy připravovala hůře …

20. 12. 2022 Začínáme rozšiřovat další ze zajímavých tureckých témat – tradiční výrobky, řemesla, umění. Začneme od měditepectví, protože měď byla první kov, který lidé uměli zpracovat a začali s tím právě na východě dnešního Turecka.

Měděné výrobky patří k nejčastějším suvenýrům, přiváženým z Turecka,

17. 12. 2022 Při poslední aktualizaci vznikly problémy s menu, takže se omlouváme za 36 hodinový výpadek plné funkčnosti. Jako sladkou odměnu nabízíme vynikající plněné sušené fíky. Mohou se hodit i jako vánoční cukroví …

Ano, plněné fíky jsou opravdu tak dobré jako vypadají

12. 12. 2022 Abychom udrželi slibovanou pestrost informací o Turecku na našich stránkách, rozhodli jsme se na chvíli opustit popisy památek a věnovat se jiným zajímavostem. Proto dnešní popis Iasosu je minimálně do konce roku poslední antické město, o kterém píšeme.

Nejznámější částí Iasosu je jeho bouleuterion.

10. 12. 2022 Od čtvrtka už měl být vidět tento recept, zapomněl jsem ale zmáčknout tlačítko Aktualizovat tuto stránku. Takže nebyl vidět. Napravujeme dnes a další článek bude brzy. Teď si tedy pochutnejte na pečeném jehněčím žebírku ….

Velkou výhodou pečených žebírek je, že se pečou i s přílohou.

3. 12. 2022 Vraťme se k důležitým místům antických měst. Několikrát jsme ze zmínili stou. Ta dala jméno i filozofickému směru – stoicizmu. Pojďme si tedy říci kde a proč byly budovány …

Stoa v Pergamonu byla částečně obnovená.

29. 11. 2022 Dlouho jsme nic dobrého nevařili, takže vzhůru zpátky do kuchyně. Takový sultánův kebap z kuřecího masa je dobrůtka, takže si jej můžeme vyzkoušet.

Příprava sultan kebapu není složitá, chuť je výborná …

24. 11. 2022 Přestávku v popisu památek vyplníme dalšími termíny, které mohou být zajímavé právě pro popis starého antického města. Třeba stadion existoval už před více než dvěma a půl tisíci lety. Jaké měl tehdy parametry a proč byl vlastně stavěn? Tady se dočtete více …

I když to není z tohoto pohledu jasné, v Aphrodisias už se jedná o novější typ stadionu – o circus.

19. 11. 2022 Než si dáme kratší přestávku v popisech méně známých památek, pozveme ještě jedno krásné místo u Středozemního moře. Na malém poloostrovu, který býval v antických dobách ostrovem, leží kdysi rybářské městečko Phaselis. Opět je co by kamenem dohodil od známé turistické destinace. Tentokrát je to Kemer a památky leží asi 10 km na jih od něj.

Phaselis je dodnes obklopen mořem.

13. 11. 2022 Vraťme se zase k památkám. Side patří k turisty nejnavštěvovanějším místům Středomořské oblasti. Přesto antické město Seleukeia, ukryté v lesích asi 15 km od města je téměř turistůprosté. Pojďme se tedy do něj podívat.

Seleukeia je jedinečná i tím, že je schovaná v lesích.

9. 11. 2022 Než budeme lákat na další méně známé památky, doplníme zase pár termínů z popisů antických měst. Teď je na řadě akvaduktaquadukt. Určitě jej známe všichni. Zajišťoval dostatečné množství vody pro města.

Pro ilustraci jsme si vybrali akvadukt z Aspendosu.

5. 11. 2022 Už podruhé zmiňujeme někde v textu sedm mudrců. Kdo jsou a čím si toto označení zasloužili? Určitě stálo i o tom něco málo napsat.

Jeden ze Sedmi mudrců, obvykle uváděný na prvním místě, je Thálés z Milétu. Published by Guillaume Rouille(1518?-1589), Public domain, via Wikimedia Commons

1. 11. 2022 Dnes nabízíme možnost výletu od Středozemního moře na úpatí hor. Najít tam můžeme výborně zachovalé antické město Sagalassos. První z jeho unikátů tak neoceníme – je považované za místo s nejdelší keramickou tradicí antiky. Druhý určitě poznáme. Díky tomu, že město bylo ukryto v horách, nesloužilo jako kamenolom pro budovatele vesnických barabizen, takže všechny památky jsou stále na svém místě a ve výjimečně dobrém stavu.

Asi nejpřitažlivější památkou Sagalassu je jeho obnovené antoninské nymphaeum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *