+14
°
C

+17°
+10°

Alanya
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 36.5363736N, 31.9983761E

Jestli chceme najít typickou dominantu Alanye, snímanou ve všech ročních obdobích, bude to zcela jistě Kızıl Kule, česky Červená věž. Tato součást městského opevnění určitě stojí za návštěvu nejen pro věž jako takovou, ale i pro zajímavé výhledy z jejího nejvyššího ochozu.

Výš už to nejde

Své jméno dostala od červených cihel (kızıl je červený, kule je věž), ze kterých je budována její horní část. Důvod je jednoduchý - cihly se v době, kdy byla věž budována, dopravovaly do relativně velké výšky (33 m) daleko snáze než velké, těžké balvany.

Věž byla vždy součástí opevnění

Věž postavil roku 1226 Ebu Ali Rehč el Katani, stavitel z Aleppa. Sultán Alaaddin Keykubat si jej pozval proto, že oceňoval jeho dřívější dílo - pevnost Sinop.

Při pohledu z pevnosti je dobře vidět její osmiboký půdorys

Věž má půdorys pravidelného osmiúhelníku s průměrem 29 m a délkou stěny 12,5 m. Výška 33 m musela být ve své době opravdu monumentální. Jejích pět pater je dnes proměněno na muzeum. V prvním patře je etnografické, nejvyšší patro slouží jako úžasná vyhlídka na město a přístav. Jen je třeba upozornit, že kamenné schody jsou poměrně vysoké.

Kızıl Kule je dominantou východní strany Alanye

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *