Pokud si v Turecku něco koupíte bez smlouvání, pak jste se ochudili o jeden z nejtypičtějších zážitků. Smlouvání k obchodu v Turecku patří stejně jako turecká vlajka nebo portrét Atatürka. Ale pozor – smlouváme jen na bazaarech.
Nakupujete-li rádi, smlouváte-li rádi na ceně zboží pak, je turecký bazar pravým rájem vašich zálib. Zde neplatí cena, která byla vyřčená jako první, tady je třeba se o ní doslova poprat. První nabídka, kterou vám Turek na bazaru řekne, bývá asi tak třikrát vyšší než cena, za jakou by vám zboží mohl opravdu prodat. Tak začíná ono krásné tahání se o cenu. Chcete-li získat dopředu nějaké body, pozdravte turecky, turecky se ho zeptejte jak se má. Jsou to dvě velice krátké a jednoduché fráze, které okamžitě změní původní cenu z trojnásobné na dvojnásobnou.
Nesmíte se ovšem ani tehdy na tuto cenu hned chytnout je potřeba smlouvat, a pokud o to zboží opravdu stojíte, musíte i odcházet a nechat se přivádět zpátky. Začínat na ceně méně než poloviční na které začínal on, abyste se pak mohli na skutečnou cenu nějakým pomalým způsobem opravdu dostat. V každém případě on bude s cenou ustupovat rychleji, než vy s ní budete postupovat nahoru. Je to krásný zážitek a každému ho mohu vřele doporučit. Vy máte pocit vítězství, že jste něco usmlouvali. Kupec má pocit vítězství, že na vás vydělal víc než čekal. A obě strany jsou určitě spokojeny s takto uzavřeným obchodem.
Turecké bazaary vám mohou přiblížit atmosféru opravdových orientálních bazarů. Dostaneme zde vše co potřebujeme. Koření, jídlo, pití, šperky, oděv ať je to kůže nebo šátky či trika, šperky zlaté i stříbrné i umělé. Ryby, knížky, zkrátka vše. Je to velice živé místo. Neustálé pokřikování kupců, neustále se něco děje. Je potřeba si dávat pozor na kapesní zloděje, kteří se speciálně větších městech jako je Istanbul velice rádi vyskytují, protože je to pro ně ideální prostředí. Mnoho turistů pro ně vždy znamená tučnou kořist. Na bazaarech je vždy nutno smlouvat o cenu, chcete-li si odnést z Turecka nezapomenutelný zážitek určitě k němu bude návštěva tureckého bazaaru patřit.
Ve velkých městech se konají denně, v menších obvykle jednou za týden. Bazar, kde nakupují Turci, není určen pro cizince. To neznamená, že tam nemůžete nakoupit, jen se hůře domluvíte, protože prodejci mohou umět jen turecky. Výhodou pak je, že především potraviny bývají lepší a levnější …