První a nejdůležitější bazaar v Turecku je istanbulský Kapali Carsi – Velký bazaar (překlad ale je Krytý trh)

Nakupujete-li rádi, smlouváte-li rádi na ceně zboží pak, je turecký bazar pravým rájem vašich zálib. Zde neplatí cena, která byla vyřčená jako první, tady je třeba se o každou cenu doslova poprat. První nabídka, kterou vám Turek na bazaru řekne, bývá asi tak třikrát vyšší než cena, za jakou by vám zboží mohl opravdu prodat. Tak začíná ono krásné tahání se o cenu. Chcete-li získat dopředu nějaké body, pozdravte turecky, turecky se ho zeptejte jak se má. Jsou to dvě velice krátké a jednoduché fráze, které tu chvíli změní cenu trojnásobné na dvojnásobnou.

Vstupní brána do Kapali Carsi – Velkého bazaaru

Nesmíte se ovšem ani tehdy na tuto cenu hned chytnout je potřeba smlouvat, a pokud o to zboží opravdu stojíte, musíte i odcházet a nechat se přivádět zpátky. Začínat na ceně méně než poloviční na které začínal on, abyste se pak mohli na skutečnou cenu nějakým pomalým způsobem opravdu dostat. V každém případě on bude s cenou ustupovat rychleji, než vy s ní budete postupovat nahoru. Je to krásný zážitek a každému ho mohu vřele doporučit. Vy máte pocit vítězství, že jste něco usmlouvali. Kupec má pocit vítězství, že na vás vydělal víc než čekal. A obě strany jsou určitě spokojeny s takto uzavřeným obchodem.

Kapali Carsi je nejstarší kryté tržiště Turecka

Turecké bazaary vám mohou přiblížit atmosféru opravdových orientálních bazarů. Dostaneme zde vše co potřebujeme koření, jídlo, pití, šperky, oděv ať je to kůže nebo normální, šperky zlaté i stříbrné i umělé. Ryby, knížky zkrátka vše. Je to velice živé místo. Neustálé pokřikování kupců, neustále se něco děje. Je potřeba si dávat pozor na kapesní zloděje, kteří se speciálně větších městech jako je Istanbul velice rádi vyskytují, protože je to pro ně ideální prostředí. Mnoho turistů pro ně vždy znamená tučnou kořist. Na bazaarech je vždy nutno smlouvat o cenu, chcete-li si odnést z Turecka nezapomenutelný zážitek určitě k němu bude návštěva tureckého bazaaru patřit.

V zemi zaslíbené kuchyně je samozřejmě i speciální trh s kořením – istanbulský Egyptský bazaar

Ve velkých městech se konají denně v meších se konají obvykle jednou za týden. Bazar kde nakupují Turci není určeno pro cizince. Nebo není dělán pro cizince tzn. že i v turisticky vyhlášených centrech se koná jednou za týden bazar výhradně pro Turky. Aby si Turci mohli nakoupit potraviny na celý týden, případně vše další co potřebují k životu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.