Blue voyage neboli Modrá plavba (turecky Mavi Yolculuk), jedno z turistických lákadel Turecka, nabízí kombinaci odpočinku na moři a návštěvy zajímavých míst na pobřeží. Jeho tradici založil turecký spisovatel Cevat Şakir Kabaağaçlı a název si vzala z knížky významné turecké archeoložky a klasické filoložky Azry Erhatové.

Pro plavbu se používá klasický starý model lodi – guleta.

Nápad na kombinaci plavby podél pobřeží s návštěvou zajímavých míst dostal spisovatel Cevat Şakir Kabaağaçlı při svém nuceném exilu do Bodrumu v roce 1925. Město i okolí si zamiloval do té míry, že začal používat pseudonym Rybář z Halikarnasu – Halikarnas Balıkçısı (jak jsme se dočetli v popisu Bodrumu je toto město vlastně starověkým Halikarnasem 🙂 ). A pro plavby do okolí začal využívat typické lodi zdejších potápěčů – gulety.

Plavidla jsou relativně velká a pohodlná

Od padesátých let 20. stol. se těchto spanilých jízd začali účastnit i mnozí jeho literární přátelé, vědci, umělci s rodinami. Mezi ty důležité jmenujme alespoň spisovatele a filmového producenta Sabahattina Eyuboglu nesmíme zapomenout na archeoložku, překladatelku a klasickou filoložku Azru Ertatovou. Ta totiž ve své knize Mavi Yolculuk (Modrá plavba), vydané v roce 1962, popsala krásy putování po této tou dobou opomíjené části Turecka, čímž zvedla obrovskou vlnu zájmu o tuto oblast.

Velká výhoda spočívá v možnosti přistát i tam, kam se jinak než lodí nedostaneme.

Tato kniha měla pro celou oblast zásadní význam. Pro své silně romantické ladění začala do Bodrumu a okolí lákat četné turisty nejen z domova, ale především ze zahraničí (byla vydána i anglicky a německy). Z bezvýznamného městečka se rázem stalo jedno z největších turistických center tureckého pobřeží. Dnes už můžete tuto cestu zahájit ve většině hlavních turistických centrech egejského pobřeží – Fethiyi, Marmarisu či až v Antalyi.

Pro milovníky moře s dobrými žaludky krásná dovolená …

Plavby s Blue voyage mohou být krátké – doslova pár dní. Stejně tak mohou trvat měsíc a více. Ale asi nejoblíbenější jsou plavby týdenní. Důvodů je více – za mne asi nejdůležitější je ideální poměr délky pobytu a schopnosti vnímat a rozlišovat jednotlivé zážitky. Jedná se totiž do značné míry o poznávací zájezd, s tím malým rozdílem, že se mezi památkami místo po čtyřech kolech pohybujete lodí …

Jedná se o oblíbenou variantu dovolené, proto vás na nejkrásnějších, ale nepřístupných místech nesmí překvapit, že nebudete jediní Blue Voyagiské

Pro milovníky plavby a památek patří určitě Blue voyage k velice dobrým tipům na dovolenou v Turecku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *