Oblast Centrální Anatolie je pro většinu turistů méně lákavá – nemá moře. Milovníci historie tady ale najdou pravé poklady – počínaje památkami UNESO Kappadokií a hlavním městem Chetitské říše Chattušaší přes kolébku tančících dervišů v Konyi až po Midasův Gordion.

Centrální Anatolie je srdcem Turecka

Centrální Anatolie je místem, kde se turisté – a nejen z Čech – objevují téměř výlučně při poznávacích okruzích. Je to pochopitelné. Moře tady není, země v létě vyprahlá, hotelů relativně málo. Na druhou stranu je to ale škoda. Právě proto, že zde turisté nejsou, můžeme tu snadno poznat turecký život, který z vyhlášených turistických center už dávno vyprchal. Zároveň tady najdeme památky tajemné chetitské civilizace včetně jejího hlavního města Chattušaš (díky našemu vědci Bedřichu Hroznému už tak tajemné nejsou) i křesťanské kostelíky vydlabané do skal v Kappadokii, nedalké antické Cesarei, dnes Kayseri, světoznámé tančící derviše v Konyi ….

Skalní města v Kappadokii jsou první tureckou památkou, zapsanou na seznam UNESCO

K památkám z doby Frýgů určitě můžeme počítat jednak jejich hlavní město Gordion, jednak celou oblast Frýžského údolí. Zapomenout nesmíme ani na kolébku dýmek pěnovek Eskişehir. V této konkurenci zapadá hlavní město Turecka Ankara, která sem také patří, do turisticky nezajímavé kategorie. Samozřejmě nezaslouženě. I ona nám nabízí spoustu zajímavých památek. Jmenujme pouze hrad nebo Muzeum anatolských kultur.

Mezi památky UNESCO patří i hlavní město Chetitské říše Chattušaš

Celé Turecko je nádherné. A Anatolie patří k jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších perel na jeho náhrdelníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *