+7
°
C

+12°
+

Bursa
Úterý, 08

Viz 7denní předpověď

GPS 40.1748544N, 29.1719744E

Typický osmanský dům. Foto Dick Osseman.

Cumalıkızık, jedna z tureckých památek, zapsaných na seznam UNESCO, má především pro Turky dost výjimečné postavení. Je totiž jedinečně zachovalým svědectvím počátků Osmanského impéria. Vesnička, založená okolo roku 1300, si do dnešních dnů zachovala svůj původní ráz. Dokonce i oficiální název UNESCO zní: „Bursa a Cumalıkızık: zrození Osmanské říše“

Typická ulička. Foto Dick Osseman.

Vesnička Cumalıkızık je dnes vlastně součástí původního hlavního města Osmanské říše Bursy. Její na první pohled složitý název má jednoduché kořeny. Cuma je turecky pátek, Kızık je jeden z tureckých kmenů. Cumalıkızık tedy znamená, že tady byly v pátky pořádány trhy rodem Kızık.

Dnes už není trh jen v pátek jako za osmanských časů. Foto Dick Osseman.

Důvodem zapsání vesnice na seznam UNESCO jsou především výborně zachovalé osmanské domy, zachovávající architekturu i materiály z doby svého založení. Z 270 zachovalých původních obydlí je do dnešní doby stále využíváno neuvěřitelných 180. Díky UNESCO se vynakládají nemalé prostředky na rekonstrukce a udržování celého Cumalıkızıku.

Domky mohou být i dost bizarní. Foto Dick Osseman.

Uličky jsou dlážděné a velmi úzké. Typický místní osmanský dům je třípatrový, postaven je z kamenné suti, vepřovic a dřeva. Je natřen jednou jasnou barvou. Nejčastější varianty jsou modrá, červená, fialová a žlutá. V patře bývají arkýře, takže si sousedé téměř dosáhnou přes uličku z jednoho domu do druhého.

Mešita byla v roce 2014 opravovaná. Foto Dick Osseman.

Kromě historických domů zde jako v každé turecké vesnici najdeme samozřejmě i mešitu. Kousek od ní stojí fontána Zekiye Hatun. Její voda prý má léčivé účinky, místní lidé jí používají především na odstranění kožních problémů. Chybět nesmí ani hamam neboli lázně. Ty zdejší se skrývají pod jedinou kopulí. Stejně jako mešita a fontána pochází i hamam z osmanského období.

Ne všechny ulice jsou zrekonstruované, ale o to je to romantičtější. Foto Dick Osseman.

V popisu bychom ještě měli zmínit místní etnografické muzeum, nacházející se v centru vesničky. Velice hezky doplňuje atmosféru historických budov potřebami tehdejšího běžného života. A vyjde-li vám návštěva Cumalıkızıku na konec června, určitě se potěšíte na už tradičním Mezinárodním festivalu malin, který se zde koná od roku 2015.

Další z typických domků. Foto Dick Osseman.

Bursa a Cumalıkızık jsou i přes snadnou dostupnost a naprostou jedinečnost hodně opomíjeny turisty. Pro milovníky romantiky je to proto ideální destinace.

Sněží-li, má vesnička neskutečnou atmosféru. Foto Dick Osseman.

Autorem všech fotografií na této stránce je pan Dick Osseman. Byly pořízeny v květnu 2014, tedy v roce zápisu Cumalıkıkıku na seznam památek UNESCO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *