Velice typickým tureckým dopravním prostředkem jsou dolmuşe. Minibusy, jezdící po předdefinovaných trasách, ale bez předem určených zastávek. Ty si určují cestující, které průběžně nabírá a vypouští.

Dolmuşe mají v Turecku dlouhou historii, proto najdeme i jejich hodně historické fotky.

Velice zvláštní dopravou po Turecku je doprava minibusy, které se zde jmenují dolmuşe. Pokud bychom tento způsob přepravy měli přiblížit českému turistovi, musíme si představit autobusovou linku, která má určenu pouze výchozí a koncovou stanici a žádnou stanici mezi. Například Praha – Rakovník. Neznamená to že autobus zastaví v Praze, nabere cestující, dojede do Rakovníka a tam je zase vyloží. Dolmuş naopak po celé této trase nabírá každého, kdo na něj po cestě zamává (trochu jako autostopem). Cena se samozřejmě odvíjí od délky trasy, kterou s ním jedete.

Dnes jezdí většinou minibusy, ale před padesáti lety byly velice populární Škoda 1202STW

Cena se samozřejmě určuje podle toho odkud a kam dotyčný jede. Velikou výhodou je fakt, že nemusíte chodit nikam na autobusovou zastávku. Stačí jít pouze na nejbližší tah, kudy dolmuş jede, a vzhledem k tomu že je to velice oblíbená doprava tak stačí jen na nejbližší státní silnici. Dolmuşem můžete bez problémů procestovat celé Turecko. Fungují totiž jak uvnitř města tak i mezi městy. Samozřejmě, že v místě zvýšeného turistického ruchu jsou i předdefinované zastávky pro turisty, kteří ještě tento způsob dopravy neznají. Obecně ale platí že, když uvidíte dolmuşe a zamáváte na něj, on vám zastaví a určitě vás odveze zase o kousek blíž k vašemu cíli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *