+13
°
C

+14°
+

Edirne
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.6781878N, 26.5593078E (mešita Selimiye)

Antická Adrianopol (podle císaře Hadriána, který nechal město opravit), dnešní Edirne, je nejvýchodnější významné turecké město. Přibližně století bylo hlavním městem osmanské říše a v té době zde vznikly překrásné památky, kvůli kterým určitě stojí za to město navštívit.

Komplex sultána Beyezida

První turecké město, které vás přivítá při příjezdu z Bulharska je Edirne. Toto město pamatuje slávu antického Řecka, i když jeho největší předřímská sláva je spojena až z obdobím Makedonské říše. Město však nechal přestavět římský císař Hadrián a pojmenoval jej po sobě (historie se opakuje ...). Po rozpadu Říše římské se Adrianopol stává součástí Byzance až do roku 1361, kdy ji dobyl Murat I a připojil k Osmanské říši. Přibližně sto let byla hlavním městem této říše a z tohoto období zde také nalezneme nejkrásnější památky. Tou dobou soupeřilo Edirne svoji krásou i s Bagdádem Tisíce a jedné noci. Přibližně 300 mešit a stovka fontán ve městě v době vlády Sulejmána Nádherného bylo doslova zázrakem urbanismu. Město se však rozvíjelo i po té, co se hlavním městem země stal Istanbul. Důkazem je, že ještě v 18. století bylo jedním ze sedmi největších evropských měst.

Selimova mešita

Z památek je nejznámější mešita Selimiye, jedna z památek Turecka zapsaných na seznam UNESCO. Byla postavená největším stavitelem mešit všech dob Sinanem pro sultána Selima II Ukrutného. Její čtyři minarety jsou se svými 75m nejvyššími po Prorokově mešitě Mekce. Jejích 999 oken (zkuste si je spočítat a opravit pověst) dodává interiéru nádherné světlo. Tisícím oknem už prý Sinan nechtěl pokoušet osud. Další zajímavá mešita je Üç Serefeli jejíž severozápadní minaret má tři ochozy, které daly mešitě její jméno (üç je turecky tři). Za návštěvu stojí i karavanseraje Ahmeda Paši a Rüstem Paši. Od 15. století také nepřetržitě funguje místní trh. Odpočinout si můžete v tureckých lázních např. v Sokullu nebo Gazi Mihal.

Jeden ze skvostů města, mešita Selimiye

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *