+19
°
C

+19°
+

Selcuk
Čtvrtek, 08

Viz 7denní předpověď

GPS 37.9363439N, 27.3442533E

Efez je město jednoho ze sedmi divů světa - Artemidina chrámu. Efez je třeba i rodiště zakladatele řecké filozofie Herakleita. Sem také podle pověsti přivedl sv. Jan matku Ježíše Krista pannu Marii, aby zde v klidu prožila své stáří a kde také zemřela. Mimochodem, tuto pověst uznal za oficiální i papež Pavel IV., který roku 1967 místo navštívil a prohlásil za autentické.

Divadlo v Efezu.

Efez je klasickou ukázkou toho, jak neštěstí jednoho může být štěstím pro jiného. Toto antické výstavné město mělo na počátku našeho letopočtu 300.000 obyvatel a dlouhou a slavnou historii. Bývalo především přístavem. Jeho rozvoj a bohatství přímo či nepřímo čerpaly z moře. To však bylo zároveň neštěstím efezských. Na začátku druhého století začalo moře ustupovat a tím odešel i hlavní zdroj příjmů. Proto z něj utekli i lidé. Podobně, jako se to stalo u Perge nedaleko Antalye. Protože však byl celý proces relativně rychlý, vylidnilo se město bez většího poškození. Dobytí města cizí armádou by mělo dva ničivé efekty. Jednak by kterákoliv příští armáda pobourala při dobývání co by šlo, jednak by kterýkoliv příští vládce přestavoval věci podle svého pohledu na svět, jak to také známe z mnoha případů. Kdo by ale dobýval prázdné město a kdo by přestavoval město, ze kterého lidé utekli, protože jim nedávalo jíst?

Detaily třeba antických oblouků jsou dechberoucí. V tomto případě Hadriánův chrám ...

Proto je Efez společně s Perge asi nejzachovalejším antickým městem v Turecku. Jsou i tací odvážlivci, kteří si dovolují srovnávat je s Pompejemi.

Celsova knihovna

Řekneme-li Efez, každý ihned vidí Celsovu knihovnu. Je to ono slavné průčelí s dvakrát osmi sloupy, které patří k Efezu stejně jako Hradčany k Praze. Zdaleka se však nejedná o jedinou zajímavou památku této lokality. Neméně známé je i divadlo nebo agora. Pohled na přístav bez vody je velice zvláštní pocit. Zde asi nejlépe ucítíte onu tragedii lidí, kteří zde žili, bylo jim dobře, avšak neoblomná příroda je odtud natrvalo vyhnala.

Hadriánův chrám je vzhledem ke stáří poškozený minimálně

Úplně jiné pocity člověk prožívá při pohledu na veřejné lázně. Do zdejšího veřejného domu chodí dnes stejné množství pánů jako dam. Dámy se při tom nerdí, pánové si užijí jiných radostí než před dvěma tisíciletími.

Efez je jedno míst, na jejichž prohlídku stojí za to se předem připravit, připravili jsme pro vás stručný výčet nejzajímavějších památek.

Do domu, ve kterém podle pověsti zemřela Panna Maria, stojí vždy velké fronty

Necelých 5 km východně od původního antického města leží Meryemana, dům, ve kterém žila a zemřela Panna Maria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *