Egejská oblast, především samozřejmě její pobřeží, patří se Středozemní oblastí k turisticky nejnavštěvovanějším částem Turecka. Znamená to, že zde najdete vše, co potřebujete, s výjimkou klidu a dobrodružství. Ale už třeba kvůli památkám typu Efez, Pergamon či Pamukkale určitě za návštěvu stojí.

Egejská oblast – jak už vyplývá z názvu – se rozkládá na březích Egejského moře

Pobřeží Egejského moře je rájem milovníků historie. Zde se nalézala nejslavnější řecká města v dobách největší slávy řecké antiky. Dva ze sedmi divů světa byly v této části – mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efezu. Najdeme zde však i slavný Pergamon, z dalších slavných měst můžeme jmenovat Mílet, Didimu, Afrodisias … .

Pamukkale – Bavlněný zámek

Přesto ale dnes největším lákadlo oblasti neleží u moře, ale hluboko ve vnitorozemí – Bavlněný zámek, známý pod tureckým názvem Pamukkale, navštěvovali už staří Řekové a Římané. Tehdy ovšem jako Hierapolis. Už v té době to byly vyhlášené lázně.

Efez patří k nejnavštěvovanějším antickým městům.

A živo u Egejského moře bylo nejen v dobách antického Řecka. Pro křesťany je zde také připraveno nejedno zajímavé místo. Vždyť sem, do Efezu, přivedl sv. Jan samu matku Ježíše Krista, Pannu Marii. Ta zde také zemřela a můžeme navštívit její hrob. Jeho důvěryhodnost uznává i Vatikán.

Dům, ve kterém údajně zemřela Panna Maria

Mezi další turistická lákadla patří Lýkijská stezka, která nás provede důležitými místy historické Lýkie. Nejen historií živo je toto pobřeží. Letoviska jako Izmir, Bodrum, Kusadasi či Cesme známe z mnoha plakátu cestovních kanceláří jako proslavená přímořská turistická střediska. Tady také můžeme plout oblíbenou Blue Voyage na tradičních tureckých rybářských lodích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *