+4
°
C

+
+

Yazili
Středa, 09

Viz 7denní předpověď

GPS 39°12'5.124"N, 30°42'54.550"E (Yazılıkaya - Midas Anıtı, Midasův památník)

Jednou z méně známých a proto méně navštěvovaných oblastí Turecka je tzv. Fýžské údolí - Frig Vadisi. Ve skutečnosti se nejedná o údolí, ale o poměrně obsáhlou oblast, centrum starověké Frýgie.

Frýžské údolí nabízí jedinečnou kombinaci přírody a památek

Frýžské údolí je relativně velká oblast, ne nepodobná Kappadokii. O tom, jak málo je známá, svědčí i náročné hledání volně přístupných fotek .... . Nachází se mezi městy Seyitgazi, Kütahya a Afyon. Najdeme zde velké množství památek na Frýgy, nástupce Chetitů. Protože se o nich zmiňujeme v historii Turecka, budeme se teď věnovat pouze památkám, které ve Frýžském údolí můžeme vidět.

Schodiště nápadně připomínají ta v našich pískovcových skalách, materiál je ale trochu jiný ...

Centrum oblasti nás trochu mate jménem – Midas Şehri neboli Yazılıkaya. Proto se omlouvám za vysvětlující vsuvku. Yazılıkaya je totiž především známá jako chetitská soutěska nedaleko hlavního města Chattušaše – navíc zapsaná na seznamu UNESCO. Jedná se ale o dvě různé lokality se stejným jménem. Slovo yazılıkaya totiž znamená popsaný kámen. A protože obě památky jsou krásně zdobené „kameny“ (skály), je shoda jmen jasná.

Midas Şehri neboli Yazılıkaya je vytesán až do výšky 17 m.

Vraťme se ale k tomu, co zde vše můžeme vidět. Opravdu začneme s prohlídkou v centru, tedy v Midas Şehri. Tady najdeme 17 m vysokou vytesanou fasádu chrámu bohyně matky Cybele. Tento monument se často nesprávně nazývá Midasův pomník nebo Midasova hrobka (proto také Midas Şehri).

Doğankale neboli Dračí hrad

Pojedeme-li dále na jih, neměli bychom minout dvě zajímavé památky, vzdáleně připomínající Kappadokii - Doğankale (Dračí hrad) a Deveboyukale (hrad Velbloudí hrby). Neleží při hlavní cestě, je třeba hlídat značení. Ale prohlídka určitě stojí za to.

Vytesané skály bývají viditelné na velké vzdálenosti.

Údolí Göynüş bylo pro Frýgy posvátné, proto zde najdeme jedinečné hroby – jmenujme alespoň Aslantaş (Lví kámen) a Yılantaş (Hadí kámen). Zatímco Aslantaş je velice dobře zachovaný, Yılantaş je značně pobořený, ale neméně zajímavý.

Chcete-li ochutnat Kappadokii, aniž byste tam museli, v Ayazini zase můžete obdivovat křesťanské skalní kostely.

Krajina je zde až kýčovitá (i když si myslím, že tady trochu pomohl Photoshop) - západ slunce ...

Před návštěvou této krásné oblasti si musíme uvědomit dvě velice důležité věci: jedná se o oblast rozsáhlou (cca 200 km od jednoho konce do druhého, navíc trojúhelníkovou) a ne příliš turistickou. Osobně to považuji za velkou výhodu, je ale třeba s tím pracovat. Tedy ideálně mít k dispozici auto a být si vědom, že ***** hotely tady budeme hledat opravdu těžko. Zato se zde daleko snáz seznámíme s vrozenou tureckou pohostinností, místní výbornou kuchyní a nádhernou krajinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *