+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0085086N, 28.9800100E
Prodloužený víkend v Istanbulu vám nabízí i CK Radynacestu.

Chrám Boží Moudrosti, známý spíše jako Haghia Sophia, je dnes nejnavštěvovanjěší památkou Istanbulu. Byl vybudovaný v šestém století a po dobu následujících téměř tisíc let byl největším chrámem na světě. Vnitřní výzdoba je částečně pravoslavná, částečně muslimská a určitě stojí za návštěvu.

Haghia Sophia

Původní pravoslavný chrám má dlouhou a zajímavou historii. Ve dvanáctém století byl přesvěcen na katolický svatostánek, aby se po necelém století vrátil pravoslavné církvi. Za další dvě století byla Konstantinopole dobyta Osmany a z křesťanského svatostánku se stala mešita. Po pádu Osmanské říše byla přeměněna na muzeum, aby se o necelých sto let později stala opět mešitou.

V Haghii Sophii nás především uchvátí její rozměry.

Všechny tyto změny po sobě zanechaly četné památky. Proto jsme se rozhodli, že Haghia Sophia bude první památkou, které zde věnujeme oddělené kapitoly. První se věnuje historii její výstavby, druhá vás památkou provede a alespoň na některé z mnoha jejích skvostů upozorní.

V sultánské lóži se modlili mocní panovníci Osmanské říše.

Pokud plánujete cestu do Istanbulu, určitě by se měla Haghia Spohia ve vašem itineráři objevit. Stačí poprvé, při dalších už se sem budete vracet naprosto samozřejmě. I při opakovaných návštěvách je tu stále co nového objevovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *