+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0085086N, 28.9800100E
Prodloužený víkend v Istanbulu vám nabízí i CK Radynacestu.

Chrám Boží Moudrosti, známý spíše jako Haghia Sophia, patří jednoznačně k tomu nejzajímavějšímu, co Istanbul může turistům nabídnout. Byl vybudovaný v šestém století a po dobu následujících 1 000 let (není tam nula navíc) byl největším chrámem na světě. Vnitřní výzdoba je částečně pravoslavná, částečně muslimská a určitě stojí za návštěvu.

Haghia Sophia

Chrám Aya Sofya (řecky Haghia Sophia, chrám Boží Moudrosti) je jednou z nejznámějších památek Istanbulu. Její historie začíná roku 325, kdy zde byla založena první bazilika. Od roku 532 do roku 537 byla bazilika na příkaz císaře Justiniána přebudována na obrovský chrám. Přestavba se podařila tak, že otevření sám císař Justinián nadšením vykřikl „Překonal jsem tě, Šalamoune“ (samozřejmě měl na mysli Šalamounův biblický chrám). Po dobytí Konstantinopole Turky byl přistaven minaret a chrám byl přebudován na mešitu. Roku 1935 Mustafa Kemal Atatürk vytvořil z této jedinečné budovy muzeum, čímž umožnil jak její výzkum, tak i daleko odpovědnější rekonstrukci a údržbu. Od roku 2020 opět slouží i jako mešita.

Mirháb, islámský prvek původně křesťanského chrámu

Celý komplex můžeme rozdělit do tří hlavních částí:

  1. vnější a vnitřní chodbu
  2. vlastní chrám se třemi hlavními loděmi a galerií
  3. chrámovou zahradu
Velikost chrámu oceníte i z ochozů, na který je volný přístup

Při vchodu do chrámu vás především omráčí obrovský prostor. Je neuvěřitelné, jak dokázal Justinián postavit ve své době tak obrovský chrám za tak krátkou dobu. Ani fakt, že rozdělil stavitele do dvou skupin a té rychlejší slíbil prémii za dřívější dokončení prací není dostatečné vysvětlení, jak mohla takováto stavba vzniknout za pět let. Po dobu neuvěřitelných 1 000 let to byl největší chrám na světě a ještě dnes je na čtvrtém místě za katedrálami sv. Petra v Římě, Dómu v Miláně a katedrále sv. Pavla v Londýně.

Pohled zdola je úchvatný.

Půdorys chrámu je téměř čtvercový s rozměry 77x72 m. Kopule chrámu dosahuje výšky 55,6 m a její průměr se pohybuje mezi 31 a 32 m. Je vybudována z lehkých rhodských cihel a stojí na čtyřech mohutných sloupech. 40 oken po jejím obvodu způsobuje, že máte pocit, jako by visela zavěšená ve vzduchu.

Křesťanské mozaiky bylo nutné rekonstruovat. měly vyškrábané oči.

Původní výzdoba celého chrámu je především mozaiková, avšak všechny obrazy svatých mají vyškrábané oči. To byl zásah fanatických muslimských vojáků po dobytí města. Armáda Mehmeta II. však bohužel nebyla prvními ani nejdůkladnějšími ničitely nádherné originální výzdoby. Nemáme zachovánu jedinou původní mozaiku, neboť vše zničili v letech 729 až 843 ikonoborci. Ze zachovaných mozaik jsou nejznámější mozaiky Ježíše s Konstantinem IX a Zoe a Matka Boží s Janem II a Eirené.

Obrovské tabule se svatými jmény Boha jsou čtyři.

Naprosto nepřehlédnutelné jsou obrovské kruhové tabule se svatými jmény Boha (zde samozřejmě rozumíme Alláha), Proroka, čtyř chálífů a Mohammedových vnuků. Z islámských prvků v chrámu najdeme ještě mihráb (modlitební prostor) a obrovský svícen, dar sultána Sulejmana I. Zajímavé je, že tento svícen byl vyroben v Maďarsku.

V roce 2020 se z nařízení tureckého prezidenta Erdogana stal chrám opět mešitou - naštěstí ale zůstává i muzeem a křesťanské mozaiky na stěnách se po dobu modliteb pouze překrývají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *