+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0085086N, 28.9800100E

Historie výstavby čtvrtého největšího chrámu na světě určitě stojí zmínku. Už třeba proto, že jeho nejdůležitější část byla vybudována už v 6. stol. a po dobu tisíce let byla největším chrámem na Zemi. Vše, co bylo dostavěno později, už nemá ani takový význam ani takovou krásu.

Haghia Spohia večer

Historie chrámu Haghia Sophia začíná podle legendy r. 325, kdy císař Konstantin zakládá první baziliku. Tu roku 404 zničil požár, proto nechal kostel obnovit r. 415 císař Theodosius II. Že všechno špatné je k něčemu dobré dokazuje další vypálení kostela, tentokráte při povstání Nika roku 532. O čtyřicet dní později se totiž rozhodl císař Justinián chrám přebudovat. Pozval slavné architekty Anthemiose z Trallesu a Isidora z Mílétu jako hlavní stavitele. Celý chrám byl dokončen za 5 let a byl oficiálně předán Justiniánovi I 26. prosince 537.

Haghia Spohia se pyšnila nejvyšší kopulí světa celých 1 000 let

Při svém prvním vstupu do dokončeného chrámu děkoval šťastný císař Bohu a pronesl památnou větu: „Překonal jsem tě, Šalamoune!“. Věřil, že nový chám je větší a nádhernější než biblický chrám krále Šalamouna. O dvacet let později se však chrám zbořil. Justinian I., který byl stále ještě živ, požádal o rekonstrukci Isidorova synovce. Po přestavbě byl chrám z důvodu bezpečnosti menší a vyšší. 24. prosince 563 přebírá Justinián několik měsíců před svojí smrtí chrám podruhé.

Restaurované mozaiky jsou dechberoucí

Od té doby byl chrám několikrát upravován. Roku 1317 byly zpevněny zdi císařem Andronikosem Polaeologusem, bezprostředně po dobytí města Turci vybudovali minaret a přestavěli chrám na mešitu. Roku 1573 Sinan se svými žáky vybudovali první pilíře. Sultán Abdulmecüt I pozval na důkladnou rekonstrukci švýcarské architekty bratry Fossati. Tato rekonstrukce trvala od roku 1847 do roku 1849.

Přístup do horních galerií

Poslední významný zásah do historie chrámu provedl Atatürk roku 1935, kdy zrušil mešitu a vytvořil z celého komplexu muzeum. Tím umožnil jak důkladný vědecký výzkum celé lokality, tak i rekonstrukce na nejvyšší vědecké úrovni. Díky tomu například americký Byzantský institut vyčistil a odborně zrestauroval velké množství mozaik.

Interiér Haghie Sophie na úrovni galerií, tedy "v patře"

V roce 2020 prezident Erdogan prohlásil opět Haghiu Spohiu mešitou, takže se tam opět konají páteční bohoslužby. Po dobu jejich trvání jsou křesťanské symboly zakryté. Mimo čas bohoslužeb ale nadále funguje jako muzeum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *