+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

Na návštěvu harému v Topkapı vás vezme i CK Radynacestu.cz

GPS 41.0125283N, 28.9827750E

Harém v Topkapı je asi největším magnetem celého komplexu, proto si myslím, že si zaslouží důkladnější popis jeho prostor. Už jen fakt, že zabírá téměř čtvrtinu celého komplexu a vyrůstali zde budoucí sultánové musí přitahovat velký zájem návštěvníků.

Sultánova lázeň za zlatou mříží symbolizuje oddělenost od zbytku světa

Musíme zde opět zdůraznit, že do harému se platí vstupné zvlášť. Protože opravdu stojí za zhlédnutí, doporučujeme zakoupení vstupenky přímo u hlavního vchodu zároveň se vstupenkou do celého Topkapı a nespoléhat na pokladnu u harému. Také proto, že je prohlídka povinně s průvodcem a omezeným počtem návštěvníků na 50, takže se termíny rychle plní. Většina jich je v angličtině, ale je třeba si dát pozor, abyste si nevybrali skupinu s turečtinou (samozřejmě pokud pro vás turečtina není jedním z mnoha jazyků, které plynně ovládáte).

Plan Harem Topkapi Palace Istanbul

Popis plánu harému v paláci Topkapı: 1) Kočárová brána a harémová pokladnice/Skříňový dóm. 2) Síň fontány – Justiční věž – mešita harémových eunuchů. 3) Nádvoří a dromitář (ložnice) harémových eunuchů – Komnaty nejvyššího eunucha a Škola princů - Vrata Aviary (východ z harému). 4) Hlavní harémová brána a strážnice. 5) Nádvoří valide (sultánovy matky – Komnaty valide, sultánových manželek, princů, nejvyšší služky, dozorců a služebných. 6) Průchod a nádvoří konkubín – Komnaty sultánových manželek – Ložnice a lázně. 7) Komnaty valide 8) Lázně. Lázeň sultána a valide. Sultánovo soukromé prostory: 9) Císařský sál - Pokoje Abdühamida I, Selima III a Osmana III. 10) Sál s fontánou – krbový sál. 11) Soukromý pokoj Murada III – Soukromé pokoje Ahmeda I a Ahmeda III (jídelna a Ovocný pokoj) 12) Dvojité pavilony (komnaty korunního prince) 13) Terasa a byt favoritek/Předpokoj mezi ženskými a mužskými komnatami. 14) Zlatá cesta.

Vstup do harému ze druhého nádvoří je přes Kočárovou bránu (Arabalar Kapısı) a klenutý Skříňový dóm (Dolaplı Kubbe). To je místnost plná poliček a skříní se záznamy eunuchů. Prohlídka pokračuje přes Síň fontány (Şadirvanli Sofa), skutečným vstupem do harému, chráněným dříve eunuchy. Průvodce nám ukáže nádvoří černých eunuchů, uvidíme i jejich dormitář (ložnici). Nahlédnout můžeme i do bytu nejvyššího eunucha (kızlar ağası).

Nádvoří konkubín

Přes harémové lázně, sloužící k především konkubínám (sultán i valide – jeho matka – měli privátní, do kterých za chvilku dorazíme) projdeme Chodbou konkubín (Cariye Koridoru) na nejmenší harémové nádvoří – Nádvoří konkubín (Kadın Efendiler Taşlığı). Určitě nemineme komnaty valide (sultánovy matky - Valide Sultan Dairesi). Z tohoto čtyřicetipokojového bytu jsou veřejnosti přístupné pouze dvě místnosti – jídelna a ložnice s výklenkem pro modlení. V obou místnostech bychom rádi upozornili na výzdobu nádhernými modrobílými a žlutozelenými kachlíky z Izniku. Pokračovat budeme přes sultánovy a valide lázně (Hünkar ve Valide Hamamları) do Císařského sálu (Hünkar Sofası). Pod největší harémovou kopulí se sultán se svými ženami bavil, místnost ale sloužila i ke státním recepcím, takže zde stával sultánův zlatý trůn, který dnes můžeme vidět v palácové klenotnici.

Interiér komnat korunních princů zdobí iznické kachlíky, ale i nádherné vitráže

S císařským sálem sousedí komnaty sultána Murata III., kde můžeme obdivovat salón, knihovnu a jídelnu, které se také říká Ovocný pokoj pro množství kytek a ovoce, které můžeme najít na jeho stěnách. Pokračujeme přes tzv. Dvojité pavilony (Çifte Kasırlar) neboli Komnaty korunních princů(Veliahd Dairesi). Vyzdobeny jsou iznickými kachlíky a vyrůstali zde a byli tu i vychováváni princové – následníci trůnu. Prohlídka nás dále zavede na nádvoří a do komnat favoritek (Gözdeler Dairesi ), než harém přes nádvoří valide Zlatou cestou (Altınyol) opustíme. Tou do harému vstupoval sultán a podle legendy se jí říká zlatá, protože sultán cestou pohazoval po zemi zlaté mince pro konkubíny.

A kachlíky potřetí. Tentokráte překrásné květinové vzory ...

Protože se může trasa prohlídky časem měnit, dosti výjimečně jsem čerpal vlastně z jediného zdroje a mám-li to říci kulantně, převyprávěl jsem podle mne (rozsahem a informacemi) nejzajímavější stránku o harému, kterou jsem našel: https://theistanbulinsider.com/see-how-easily-you-can-visit-the-harem-of-topkapi-palace/ - anglicky rozumějící čtenáři se mohou pokochat i originálem.

Místo omítky najdeme v harému i překrásné iznické kachlíky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *