
Konstantinopol, Byzantium, Cařihrad, Istanbul. Mnoho názvů pro jedno město. Město, které se jako jediné nachází na dvou kontinentech - Evropě a Asii. Město, které vždy bylo domovem mnoha kultur a které dodnes nese jejich stopy či skrývá jejich památky.

Jeho bohatá historie sahá až do časů antických a nepřetržitě pokračuje až do dnešních dnů. Jako velice významná kulturní a obchodní křižovatka vždy přitahoval lidi všech profesí, národů i vyznání. Proto lze říci, že je dnes Istanbul kosmopolitní město, kde vedle sebe v přátelství a míru žijí muslimové, židé, křesťané … .

Každá epocha zanechala ve městě nesmazatelné památky. Kdo by neznal pojmy jako Modrá mešita, Haghia Sophia (turecky Aya Sofya - chrám Boží Moudrosti), Velký bazar (turecky Kapali Çarşi), palác Topkapi s harémem a nedalekým úžasným archeologickým muzeem, mešitu Sulejmana Nádherného …. . K dominantám města patří Galatská věž. Ale najdeme zde i mnohé méně známé poklady, například palác Dolmabahçe nebo Jerebatanské cisterny.

Bosporský průliv rozděluje město na dvě části: evropskou a asijskou. Pro turisty je obvykle daleko zajímavější část evropská, protože tam se nachází většina význačných památek, tam je historické centrum města. Asijská část slouží spíše jako ubytovací kapacita (pozor – v žádném případě si pod tím nesmíme představovat samé paneláky nebo ubytovny. Je to normální město). Přesto i zde najdeme mnoho zajímavostí, třeba krásné mešity nebo malebné osmanské letní vilky „yali“, které byly postaveny koncem 18. a v 19. století.

Ideální termín pro návštěvu Istanbulu je pozdní zima až brzké jaro. Není příliš velké vedro, jsou rozumnější ceny a hlavně je méně turistů na památkách. Máte proto více času a především prostoru pro prohlídku těch nejvýznamnějších pamětihodností. Určitě najdete mnoho krásy, kterou si budete chtít vychutnat a ne se nechat kolem ní tlačit davem.

Pro ubytování si můžete vybrat jak přepychové velké hotely, tak i nenápadné malé hotýlky, jejichž cena je i v centru překvapivě příjemná. O stravování si nemusíte dělat starost, celé město je poseto malými útulnými hospůdkami s velice dobrým jídlem, především s téměř národním jídlem kebap (u nás jej známe spíše pod řeckým pojmem gyros) za ceny srovnatelné s našimi běžnými cenami. Nechcete-li posedět v hospůdce s čajem, můžete se kebap koupit jako hamburger do veky, arabského chleba či chlebové placky. Běžně si také můžete na ulici koupit výborné preclíky či lákavě vypadající teplou rýži.

Jedete-li do Istanbulu za nákupy, nezapomeňte, že v „kamenných“ obchodech se o cenu nesmlouvá, zato na bazarech či pouličních krámcích patří smlouvání k obchodu stejně jako peníze. Přesto se ani v těchto krámcích nesetkáte s podvodníky. Ty můžeme hledat především tam, kde mohou přímo bohatnout z nepozornosti či přímo z hlouposti cizinců. Z vlastní praxe při kupování lístků na převoz Evropa-Asie však můžeme potvrdit, že vzhledem k velkému počtu policistů v této oblasti stačí trvat na svém a ohlížet se po policistovi a vše obvykle dopadne dobře.