+13
°
C

+16°
+

İzmir
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 38.4188539N, 27.1287253E (Saat kulesi - Hodinová věž)

Je mnoho měst, která se přou o čest být rodištěm velkého básníka. Izmir je jedno z nich. A protože je to třetí největší město v Turecku, dělá si nárok na jednoho z největších básníků vůbec. V době, kdy se město ještě jmenovalo Smyrna, narodil se zde prý Homér. Zároveň je to však město velkého masakru Řeků po ukončení 1. sv. války, kterých zde zahynulo na 30 000 při útěku z Turecka.

Izmir, Saat kulesi (Hodinová věž)

Sláva města od té doby trvá a město se rozrůstá tu do krásy (v období římské nadvlády se prý Marcus Aurelius rozplakal, když slyšel že jej zemětřesení srovnalo se zemí), tu do významu. Velice pohnuté období bylo koncem první světové války, kdy přes Izmir utíkaly tisíce řeckých vojáků i civilistů před tureckou armádou. Následný masakr zaplatilo více než 30.000 lidí životem.

Konak nebo také Yalı camii (mešita) udivuje svojí výzdobou a velikostí, samozřejmě ve smyslu opačném - je opravdu malá ...

Antické památky ve městě téměř nenajdeme, mimo jiné také díky výšezmíněnému zemětřesení. Musíme zde bohužel spoléhat na archeologické muzeum. Najdeme tam sice hezčí exponáty než přímo na nalezišti, ale jsou jaksi méně emotivní.

Detail kachlové výzdoby

Jednou z hlavních dominant města je Saat Kulesi – Hodinová věž, ležící přímo na nábřeží. Byla vybudována r. 1901 v pozděosmanském slohu jako dar sultána Abdulahmeda městu. Zajímavá je také osmanská noclehárna Kizlaragasi Han z 18. stol. jako typická ukázka osmanské architektury.

Saat kulesi - Hodinová věž

Pro turisty však jsou všechny památky přímo ve městě zastíněny blízkostí mnoha antických měst. Jedná se o ideální základnu pro návštěvu takových míst, jako jsou Pergamon (Bergama), Sardy (Sart), a asi nejzachovalejšího antického města – nádherného Efezu. Toto výjimečné město samozřejmě zasluhuje vlastní kapitolu.

I po odvezení celého chrámu do Berlína zbylo v Pergamonu dost k vidění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *