+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0084022N, 28.9779225E
Do Istanbulu se můžete podívat třeba s CK FlyDovolená

Jerebatanské cisterny, ač patří k památkám, které by bylo škoda minout, jsou vlastně dobře schované. Narozdíl od Modré mešity či Haghia Sophie. totiž nejsou dominantou města, vstup do nich navíc leží bezprostředně u těchto turistických lákadel. Vchod do jejich podzemních prostor je hodně nenápadný. Za ním se však skrývá úchvatná zásobárna vody ze 6. stol.

Jerebatanské cisterny

Pro každé město je dostatečná zásoba sladké vody doslova životní nutností. Proto byly budovány velké cisterny, do kterých byla přiváděna voda i z velkých vzdáleností. Římané byli mistři v přepravování vody na velké vzdálenosti. Konstantinopole byla vždy městem významným, proto potřebovala vody hodně. Proto byly vybudovány jerebatanské cisterny, do kterých byla voda dopravována akvaduktem dlouhým 19 km. Cisterny dnes už samozřejmě neslouží svému původnímu účelu. Jedná se o jedno nejzajímavějších v samotném srdci Istanbulu.

Jerebatanské cisterny

Za sebou necháváte ruch velkoměsta a po dřevěných lávkách procházíte tichým podzemím, kde jediným zvukem je kapající voda a její ozvěna. Objem cisteren je neuvěřitelných 80 000 m3. Na ploše 140 x 70 m najdeme 336 sloupů postavených ve dvanácti řadách. Hladina vody původně sahala až do výše osmi metrů. Dnes je nižší , takže můžeme obdivovat i základy sloupů , které jsou často zdobeny jemnými ornamenty. Častým motivem je hlava Medúzy v různých polohách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *