Sice historicky možná nejzajímavější, ale bohužel v současné době turisticky velice riskantní je Jihovýchodní Anatolie. Oblast, kde pramení Eufrat a Tygris, se nachází nedaleko zemí, kde se válčí navíc je to území, na které si dělají nároky Kurdové.

Jihovýchodní Anatolie se nachází u Syrských hranic

Oblast jihovýchodní Anatolie patří k historicky nejzajímavějším oblastem. Říká se, že se zde narodil starozákonný Abrahám, muž, v jehož existenci věří všechna tři monoteistická náboženství – judaismus, křesťané i islám. Vědci, kteří bádají nad rozvojem lidského ducha a kultury, tvrdí, že počátky lidské civilizace leží mezi řekami Eufrat a Tigris – a hle, obě pramení právě v této oblasti. Proto je tato oblast bohatá na četné historické památky – a zde platí dříve než kdekoliv na světě, že se jedná o památky historické. Zde totiž vznikla první písma a z prehistorie se stává historie.

Hasankeyf, turecko-syrské pohraničí

Turisticky je tato oblast naprosto nevytížená. Jsou proto dva hlavní důvody. První z nich je fakt, že zde není žádné moře. A kdo by jezdil na dovolenou bez moře – a k tomu tak daleko. Druhý je relativní blízkost východní, tedy relativně žhavé, hranice Turecka – hranice s Irákem. Proto je pro návštěvu těchto končin nutné sebrat především výrazný díl odvahy, hodně času (na dopravu sem i zpátky) a turistického ducha – určitě zde nenajdete snadno ubytování v pěti hvězdičkovém hotelu all inclusive. Navštívíte-li však tuto oblast, v žádném případě nebudete litovat a odnesete si zážitky na celý život. Například Nemrut Daği patří k nejčastěji publikovaným fotkám, lákajícím do Turecka.

Mausoleum Nemrut Daği je fascinující

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.