Recept na ženichovy kalhoty pochází z Albánie, v Turecku je považován za místní specialitu z Bursy. Jedná se o jeden tradičních chodů zásnubních oslav. Příprava je opět jednoduchá a výsledek výborný. Především jeho mírná kyselost ho určitě řadí mezi velké favority naší kuchyně.

Hotové Damat Paçası. Mohlo by být ještě upečenější, tmavší. Ale už jsme museli jíst …

Ingredience:

Základ:

Bešamel:

  • 5 lžic mouky
  • 1 vejce
  • 1 žloutek
  • 4 lžíce jogurtu
  • 4 stroužky česneku
  • 2 čajové skleničky kuřecího vývaru
  • 1 lžíce octa
  • sůl

Dále potřebujeme:

4 kuřecí stehna

pálivá paprika na závěrečné posypání

Postup:

Z kuřecích stehýnek uděláme dobrý, silný vývar. Když je hotový, vezmeme jeden až dva plátky yufky a natrháme na kousky. Těmi vyložíme pekáč a poklademe ne ně rovnoměrně kousky másla. Vše strčíme do trouby rozehřáté na cca 150o.

Trochu zapečená yufka s máslem.

Zatímco se yufka bude prohřívat a nasávat rozpouštějící se máslo, připravíme si bešamel. V hrnci nejdříve smícháme všechny ingredience bez vývaru (česnek samozřejmě prolisujeme), abychom dostali hladkou hmotu. Pak přimícháme vývar a opět vyšleháme do hladké hmoty. Tu potom ještě minimálně deset minut šleháme na mírném ohni. Bešamel nesmí být moc hustý, proto raději ředíme vývarem. Nesmí být ale ani moc tekutý – prostě tak akorát 🙂

Maso posypeme po celé ploše.

Když je bešamel hotový, vyndáme z touby pekáč. Křupavou yufku na dně zalijeme polovinou bešamelu, zasypeme obraným kuřecím masem (doporučuji i trochu natrhat, aby nebyly velké kusy masa) a zalijeme druhou půlkou bešamelu. Pečeme na 180o až do mírného ztmavnutí. Pak posypeme pálivou paprikou, podáváme a pochutnáváme si.

Bešamel jsem připravoval za studena.

Poznámka šéfkuchaře:

Jednotlivé recepty se opět trochu liší. Nejčastěji při přípravě bešamelu – někdo vše smíchá za studena, až pak ohřívá. Někdo si udělá nejdříve hodně jíšky, na kterou pak přidá ostatní ingredience a vaří ji ve vývaru. My jsme zvolili asi jednodušší variantu smíchání za studena.

První půlka bešamelu jde přímo na natrhanou yufku, vytaženou z trouby.

Jako maso lze samozřejmě použít všechno možné, ale tady se všechny recepty shodují na kuřecích stehnech. Já jsem použil krůtí křídla – charakterem to není až tak odlišné maso a určitě to nevadilo. Spíše naopak – po obrání nebylo až na výjimky třeba dalšího trhání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *