+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0105189N, 28.9678075E

Velký bazaar neboli Kapalı çarşı je největší krytý bazaar. Přesto, že si dodnes drží jedinečnou atmosféru, nenajdete tam už jediného nakupujícího Turka. Stala se z něj turistická atrakce, nabízející vlastně výlučně suvenýry - ale ty v celé bohatá škále počínající zlatem, přes koberce a orientální lampy až po typické mosazné výrobky, především na servírování kávy a čaje.

Klasický krámek se suvenýry - mosazné nádobí, lampičky či různé krabičky a etuje.

Kapalı çarşı je vlastně obrovský trh pod jednou střechou. Téměř 4 000 malých krámků se tu tísní jeden vedle druhého, z toho polovina patří zlatníkům. Starší část byla postavena za časů Mehmeda Fatiha, novější je ze 16. století. Každé řemeslo má svoji „ulici“. Ty jsou pravidelně uspořádány do pravých úhlů. Turista prochází nekonečnými chodbami a míjí nepřeberné množství zboží. Nakupovat zde můžete s výjimkou neděle od osmi ráno do sedmi hodin večer. Na noc se zavírá a na pevné závory zamyká 17 železných vrat , které chrání bohatství Velkého bazaru. Traduje se, že za celou dobu jeho existence nebyl zaznamenán jediný případ vloupání.

Velký bazaar - Kapalı çarşı překypuje světly, zlatem a suvenýry

Kromě tohoto bazaru je v Istanbulu množství velkých i menších bazarů. Známý je též bazar s kořením, nazývaný Egyptský bazar (Mısır Çarşısı). Také zde si přijde na své zrak i čich. Pytle s barevným kořením, jehož jméno a použití ani mnohdy neznáme , střídají krabice orientálních sladkostí, které můžete ochutnat.

Egyptský bazaar - Mısır Çarşısı

Blízko je též Knižní bazar, který je sice menší , ale má rozhodně svůj zvláštní půvab. Kdo rád chodí do antikvariátů, neměl by toto místo vynechat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *