GPS 38.6108497N, 27.4269697E

Festival mesirové pasty v Manise je zapsaný na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Zasloužil si to především svojí dlouhou tradicí – pravidelně se koná už téměř 500 let. Říká se, že tuto tradici založila Hafse, valide neboli matka sultána Sulejmána I. Nádherného.

Podle pověsti onemocněla v Manise sultánu Sulejmánovi jeho maminka – valide - Hafse. Nikdo jí nedokázal pomoci. Proto požádal hlavního lékaře z medresy (školy) při zdejší Sultánské mešitě Merkeze Effendiho, aby jí vyléčil. Ten připravil pastu, složenou z jednačtyřiceti bylin. Ta jako zázrakem pomohla. Uzdravená valide, ze své pozice sultánovy matky jedna z nejmocnějších osobností Osamnské říše, se rozhodla věnovat tento zázračný lék svým poddaným na každoroční slavnosti.

Od té doby se každoročně na jaře koná v Manise festival mesirové pasty. Trvá tři dny. Za neustálých modliteb šéfkuchaři se svými pomocníky připravují na tři tuny mesirové pasty. Ty pak minimálně čtrnáct žen (takto je to napsáno ve všech zdrojích, ze kterých jsme čerpali) balí do lesklých barevných papírků. Vybrané ženy musí být čistotné, manuálně zručné, zkušené a trpělivé. Když si představíme, že každá z nich musí zabalit přes dva metráky malých bonbónků, nás tyto požadavky nepřekvapí. Vyvrcholením festivalu je rozhazování takto zabalené pasty z mešity a střechy Sultánské mešity v Manise.

Festival je chápán jako začátek jara, začíná na první jarní dne 21. března. Vzhledem k jeho historii se většina oficiálního dění odbývá v historických oděvech. Pánové mají nalepené falešné plnovousy a jsou oblečení do typických osmanských volných šatů. Dámy potkáváme v tradičních krojích. Město je plné hudby, tance a návštěvníků. Pro mesirovou pastu sem přijíždí lidé nejen z celého Turecka.

Návštěva festivalu je spíše pro milovníky davů. Pro normální turisty je tu v době festivalu zbytečně moc lidí a moc draho. A mesirovou pastu můžeme bez problémů ochutnat i jindy a jinde – po celém Turecku se pohybuje spousta pouličních prodavačů s typickým přenosným kulatým tácem, rozděleným na pět částí a středem pro umístění citronu. Každý díl nabízí jinou barvu. Takže si můžeme zvolit barevnou kombinaci, ladící našim představám. A to vše třeba před Ayou Sofiyí v Istanbulu.