+13
°
C

+15°
+11°

Istanbulská provincie
Sobota, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0052522N, 28.9768917E

Před návštěvou Modré mešity je třeba si uvědomit, že se jedná o živý svatostánek. Je třeba se podle toho celou dobu chovat, nechceme-li se vystavit velkým nepříjemnostem. Jsou ale i další věci, které je třeba vědět, než mešitu navštívíme.

Modrá mešita z hlavního nádvoří

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ (psáno 10. 3. 2023) V Modré mešitě probíhá rekonstrukce, takže není možný vstup do svatostánku. Budeme se snažit hlídat termín znovuotevření, ale pro jistotu doporučujeme při plánování cesty do Istanbulu její dostupnost ověřit.

Večerní nasvícení ke pohádkové

V první řadě si musíme uvědomit, že je Modrá mešita ne-li úplně největší turistickou atrakcí Istanbulu, pak rozhodně patří mezi tři nejdůležitější. I když samotná prohlídka svatostánku nemusí trvat dlouho, zájemců je hodně, takže nás nesmí překvapit dlouhé fronty. V sezóně v nich můžete prostát určitě více než hodinu.

Většina návštěvníků přichází kvůli jedinečné armosféře.

Prohlídku je možné absolvovat s průvodcem. V tom případě strávíte uvnitř hlavní budovy asi dvacet minut. Dozvíte se hodně zajímavostí. Přesto doporučujeme navštívit tuto památku samostatně. I když zde nemáte žádné oltáře, sochy a podobné zajímavosti, známé z našich kostelů, stojí za to jedinečnou atmosféru této unikátní stavby vnímat déle – nebo alespoň nezávisle na vůli někoho jiného.

Tu vytváří velké množství oken a iznických kachlíků.

Mešita je sice teoreticky pro turisty otevřená denně od 9:00 do 18:00, ale v době bohoslužeb je přístupná pouze pro věřící. Tyto časy se mění v závislosti na východu a západu slunce, proto je třeba si skutečné otevírací hodiny zkontrolovat na speciálních vývěskách nebo v turistickém infocentru. Vstup do mešity je zdarma.

Před vstupem do mešity je třeba si umýt nohy.

Další důležité upozornění se týká oblečení. Tady je třeba si uvědomit, že celá mešita, tedy včetně nádvoří a dalších prostor, je svaté místo. Tedy i v těchto místech je třeba mít odpovídající oblečení. To znamená, že nesmí být vidět moc kůže – krátké rukávy a kalhoty nepřipadají do úvahy. Ženy navíc musí mít zakryté vlasy. Mešita je sice na nevhodné oblečení turistů připravená, takže si můžete půjčit šaty, které tyto podmínky splňují. Nevíte ale, kdo je měl na sobě před vámi …

Celkový pohled na nádvoří

Naprosto bezpodmínečné je tiché chování uvnitř svatostánku. I v době, kdy je otevřený turistům, se zde modlí věřící. Oni tolerují, že si prohlížíme jejich svatyni. My je ale při jejich modlitbách nesmíme ničím rušit. Takže toto pravidlo respektujme.

Atmosféru utvářejí i nádherná vitrážová okna.

Velice nevhodný termín pro návštěvu je období ramadánu (turecky ramazan). V té době je mešita přeplněna věřícími a ruku v ruce s tím i odpadky. Samozřejmě se odpadky týkají jejích venkovních prostor, svatostánek je čistý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *