+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0052522N, 28.9768917E
Do Istanbulu se můžete podívat třeba s CK FlyDovolená

Řekne-li se Modrá mešita, každý automaticky doplní Istanbul. Jediná mešita se šesti minarety - proč? Níže se dozvíte :-) Perla istanbulské architektury. Vysoké, čisté kopule i nádherná výzdoba. Prostě památka, kterou bychom v Istanbulu neměli minout bez návštěvy, byť často za cenu čekání u vstupu.

Modrá mešita - Sultanahmet camii

Modrá mešita, správněji mešita sultána Ahmeda - Sultanahmet camii, stojí v samém centru Istanbulu, naproti chrámu Haghia Sophia. Byla založena tehdy dvacetiletým sultánem Ahmedem I jako protiváha chrámu Haghia Sophia. Její výstavbu svěřil architektu Mehmetu Agovi, jednomu ze žáku asi nejlepšího tureckého architekta Sinana. Své druhé jméno Modrá mešita dostala podle modrozelené výzdoby, tvořené tradičními iznickými kachlíčky.

Jediná mešita se šesti minarety na světě

Modrá mešita (budeme ji tak nadále nazývat, neboť tak je u nás známá) je jediná mešita na světě se šesti minarety. Platilo totiž pravidlo, že běžná má jeden minaret, městská má dva minarety, čtyři minarety smí mít pouze nejdůležitější svatostánky a šest pouze mešita v Mekce. Pověst proto vypráví, že sultán před svou svatou poutí do Mekky nařídil svému staviteli, aby postavil nový svatostánek se šesti (turecky altı) a odcestoval, aby neviděl stavbu. Když se vrátil, mešita stála v plné kráse s požadovanými šesti minarety. Samozřejmě se to ale nelíbilo náboženským autoritám. Sultán se vymlouval, že staviteli poručil postavit zlaté (turecky altın) minarety, ne šest (turecky altı). Tento „omyl“ ho pak stál velké množství politických jednání, peněz a sedmý minaret pro Mekku. Ale svoji mešitu se šesti minarety uhájil.

Interiér mešity

Význam Modré mešity pro Turecko můžeme srovnat s významem chrámu sv. Víta pro náš národ – jedná se o nejvýznamnější náboženskou stavbu v zemi. Zde se konaly všechny důležité náboženské obřady, slavily svátky a odsud také vyráželi poutníci na hadždž (svatou pouť) do Mekky.

Modrá mešita

Mešita má tři části – vnější a vnitřní zahradu a vlastní modlitebnu. Vnitřní zahrada má rozměry 64x72 m a je obklopena 26 žulovými sloupy, které vytvářejí 30 malých kopulí. Uprostřed této zahrady je krásná osmiúhelníková fontána. Do hlavní budovy odtud vedou tři zdobené vchody. Ta má přibližně čtvercový půdorys. Dostatečné světlo je zajištěno 260 okny s barevnými ornamenty. Za slunečného počasí je hra světel a barev – rudé koberce, modrozelené kachlíky a pronikající světlo z venku – fascinující zážitek.

Vnitřní zahrada

Vlastní mešita je 43 m vysoká a má průměr 23,5 m. Hlavní kopule stojí na čtyřech obrovských sloupech. Výzdobu tvoří především 21.000 modrozelených kachlíků ze 17. stol. z Izniku. Nádhernou výzdobu podlahy tvoří tradiční islámské ornamentální motivy (tulipány, růže …).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *