+16
°
C

+16°
+11°

Demre
Čtvrtek, 22

Viz 7denní předpověď

GPS 36.2447317N, 29.9854250E

Hodně netypickou památkou v Demre je pravoslavný kostel. Stojí uprostřed normálního tureckého města, kilometry vzdálený od jiných pamětihodnstí. Všude kolem je kýčovitý Santa Claus či Baba Noel. Proč má tedy tak vysoké vstupné?

Kostel je na první pohled nezajímavá stavba.

Demre je vlastně antická Myra. Tedy místo, kde žil, zemřel a byl pochován sv. Mikuláš. I když jeho ostatky byly v jedenáctém století převezeny do Itálie, je místní kostel především pro pravoslavné křesťany do značné míry poutním místem.

Interiér kostela. Foto Dosseman, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kostel, který zde dnes najdeme, není tím, ve kterém sv. Mikuláš působil. Ten byl zbořen. Proto nechal císař Justinián vybudovat na jeho místě svatostánek nový. Až po dobytí muslimy je jednalo o důležité církevní místo, o čemž svědčí i nádhera výzdoby celého areálu. Za vlády Osmanů však význam kostela rychle upadal a budova se zanášela bahnem a kamením. Až roku 1862 jej nechal ruský car Mikuláš I. obnovit, dostavěl i věž a vše vrátil pravoslavné církvi. Svému účelu pak sloužil až do roku 1923. Tehdy, s ukončením Turecké války za nezávislost, odešli řečtí pravoslavní věřící do Řecka.

Původní sarkofág sv. Mikuláše. Foto Sjoehest na německé Wikipedii, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kostel není příliš veliký, nabízí však dost zajímavých věcí. Asi nejdůležitější je zde sarkofág sv. Mikuláše. I když není jeho pravost bezpečně potvrzená, pro křesťanské návštěvníky kostela je to jednoznačný magnet. Určitě ale není tím nejzajímavějším, co zde můžeme obdivovat.

Mozaiky na zemi jsou velice zajímavé.

Na podlaze bychom si měli všimnout nádherných antických mozaik, vypovídajících o době vzniku kostela. Na stěnách najdeme velké množství vzácných byzantských fresek. Většina z nich má muslimy pečlivě vyškrábané oči, protože islám zakazuje zobrazovat lidi.

Krásná ukázka jemné kamenické práce a byzantského malířství.

Velice zajímavý je i kontrast románského slohu s nádhernými korintskými hlavicemi, použitými nejspíše z původního kostela. Na nádvoří na schodech leží další ukázky mistrovské kamenické práce starých mistrů – překlady a rámy oken a dveří.

Z vnějšku je to krásný románský kostel.

I když vstupné do kostela je snad nejvyšší ze všech památek tureckého pobřeží, stojí za to si svatostánek prohlédnout. Na rozdíl od většiny zajímavostí v okolí je tady ale i mimo sezónu dost turistů, především Rusů. V okolí kostela jsou kromě tureckých nápisů informace psané azbukou a rusky. V kostele je vždy několik ruských komentovaných výprav. Sv. Mikuláš je pro ně velice důležitý. Takže je třeba s tím počítat.

Bohužel, všechny postavy mají vyškrábané oči ...

A na závěr ještě řešení hádanky z úvodu textu: Santa Claus i Baba Noel jsou jen jiná jména pro sv. Mikuláše. Jen ta podoba by mohla být lepší :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *