Nazarlık. “Takové to modré skleněné oko.” Je toho plné (nejen) Turecko. Je to nejčastější suvenýr, který zde pro své blízké kupujeme. Dokonce má i vlastní počítačový Unicode. Jaký má význam a proč jej všichni (nejen) Turci tak často a všude používají?

Nazarlıky v Turecku vidíme všude. Foto Vik Walker, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ano, nazarlık nebo také nazar boncuğu (boncuk znamená turecky korálek) opravdu symbolizuje oko. Jeho název vychází z arabského nazar neboli zrak či sledování. Historie tohoto amuletu je opravdu velice stará. Už staří Egypťané totiž věřili, že lidé s modrýma očima je mohou uhranout. Tato barva očí je totiž u jižních národů velice vzácná. Aby se uhranutí bránili, začali si vytvářet modré amulety.

I místa na turistická selfie mají samozřejmě svůj nazarlık.

Jak jsme už naznačili v úvodu článku, není nazarlık výlučně tureckým vynálezem a suvenýrem. Že jej kromě Turecka můžeme najít i dále na východ nás asi nepřekvapí. Zajímavé ale je, že je jím zaplavené i celé křesťanské, pravoslavné Řecko. A to i na místech už úplně nečekaných – třeba na Svaté hoře Athos, tedy v mnišském státě …

Nazarlık v nejčistší podobě. Foto Alborz Fallah at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nazarlıky se tradičně vyrábějí ze skla. Jejich základem je velice tmavě modrá, ve jejímž středu je velký bílý terčík. V něm je světle modrý terčík, pomyslná desítka terče je pak černá tečka. Ta mívá někdy žluto-zlatý okraj. Sklo by mělo obsahovat železo, měď, sůl a vodu, tedy přísady, které prý chrání lidi před zlem.

Podkova pro štěstí, nazarlık proti uhranutí. Foto Aliakyuz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dnes se nazarlık vyrábí masově jako suvenýr. Stále jsou ale malé sklárny, které zachovávají tradiční postupy. Amulety vyrábí ručně. V peci, kde mají sklo pro nazarlıky, se nikdy nezpracovává nic jiného. Dokonce veškerý potřebný materiál taví v jediném, požehnaném, místě. Zapálení ohně v této peci probíhá jako unikátní obřad. Takovéto výrobky se dodnes prodávají jako amulety a mají daleko vyšší hodnotu i cenu.

Nedej Bože aby někdo uřknul turecké letadlo ve vzduchu … Foto User:Barbarossa, modified by SiGarb, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Překvapivě majitel amuletu má velkou radost ve chvíli, kdy se mu rozbije. Znamená to totiž, že jej právě ochránil před uhranutím nebo jiným nebezpečím. Starý zahodí, vytáhne nový a ke stejnému skláři si jde nakoupit rezervní.

Tuto fotku už na našich stránkách máme. Ale je nádhernou ukázkou umění, inspirovaného nazarlıkem. Jedná se o výzdobu Büyük Çamlica cami. Foto Dosseman, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dnes si můžeme kromě standardních nazarlıků koupit i věci tímto amuletem inspirované. Jeho barevná kombinace je zajímavá a tím, že je hodně rozšířený, je i snadno rozpoznatelný. Mnoho umělců využívá tohoto oka pro svá díla. I to je důvod, proč je nejčastější připomínkou našeho pobytu v Turecku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *