Turecko je zemí s nejdelších historií na Zemi. Jeho východní část zasahuje do takzvaného Úrodného půlměsíce, oblasti, kde lidé poprvé v dějinách začali aktivně pěstovat obilí. Proto celou historii na našich stránkách rozdělíme na tři základní části. V těch se budeme věnovat jednotlivým důležitým obdobím.

Sloup z Göbekli tepe, které je jedinečné neolitické naleziště, pravděpodobně náboženský objekt. Autorem fotografie je Dick Osseman.

Samozřejmým začátkem je období neolitu. V Turecku jsou dvě tak zajímavá a důležitá naleziště z tohoto období, že se dostala až na seznam Světového dědictví UNESCO. Pokračovat budeme Chetitskou říši, která dala lidstvu železo. Za pochopení jejího fungování a systému vděčíme českému vědci profesoru Bedřichu Hroznému, který nás naučit jejich jazyk. Další v řadě jsou Frýgové, jejichž krále Midase a Gordický uzel zná každé malé děcko. Jejich hlavní město Gordion najdeme nedaleko Ankary. A poslední předantickou kulturou, kterou zde budeme zabývat, jsou Lýdové, žijící na jihozápadě dnešního Turecka. Z jejich nejmladších památek už můžeme cítit začínající vliv antického Řecka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *