+4
°
C

+11°
+

Sincik
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 37.9806331N, 38.7402322E

Nemrut daği, pátá turecká památka zapsaná na seznam Světového dědictví UNESCO, patří mezi nejčastěji focené památky Turecka. Jeho impozantní hlavy jsou fotograficky velice vděčné. Bohužel ale její návštěva je v dnešní době hodně problematická - leží ve nebezpečném regionu v jihovýchodní části Turecka.

Výhled na okolí se sochami v popředí je nezapomenutelný

Historie tohoto úchvatného místa spadá do 1. stol. př. n. l., kdy se zde rozkládalo kommagenské království. Po vzoru mocných vládců různých národů se i zdejší král Antioch I. rozhodl, zajistit si nesmrtelnost vybudováním nepřehlédnutelné hrobky, v tomto případě pohřební mohyly. Na území dnešního Turecka se inspiroval třeba Midasovou mohylou u Gordionu.

Král Antioch, stavitel celého komplexu

Mohyla sama je 50 m vysoká a její průměr je 145 m. V jejím okolí nechal postavit množství soch různých bohů. Pod pojmem různých si nesmíme představit pouze božstvo jednoho národa. Vzhledem ke svým kořenům zde najdeme bohy olympské včetně Dia Hromovládce, reprezentující matčin helénský (řecký) původ. Z druhé strany najdeme božstvo perské, reprezentující otcův perský původ.

Nejblíže k nám je orel, za ním Héraklés a vzadu král Antioch, který dal celý komplex vybudovat.

Památka je jednou z nejambicióznějších staveb hellénského období. Její rozsah měl být v antickém světě jedinečný. A to se také podařilo. Pro postavení místních soch a stél byly použity výjimečné technologie. Nemrut Dağ je naprosto unikátní jak co do velikosti, tak i do náročnosti vybudování.

2 komentář

  1. Dobrý den Jendo,
   kromě drobné redakční úpravy (na nadávky bychom si tu neradi hráli) i odpověď na komentář:
   I když cestovní kanceláře do oblasti organizují zájezdy, oficiálně se o rizikový region jedná. Kurdové a armáda rizikové faktory jsou. Je ale pravda, že velice je v tuto chvíli příliš silné slovo, takže to trochu přeformuluji 🙂
   Hezký zbytek dne,
   Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *