Pokud bychom chtěli přeložit noc henny do současštiny, zvolili bychom termín dámské rozloučení se svobodou. Konala se v předvečer svatby. Na rozdíl od rozlučky má určitá ustálená pravidla.

Často he hennou malují bohaté ornamenty

Jeden z předsvatebních zvyků je tzv. Noc henny, turecky Kina Gecesi. Tato ceremonie se obvykle odehrává v domě nevěsty, není to však podmínkou. Podmínkou však je čistě ženská společnost. Pro méně zasvěcené – henna je přírodní barvivo, využívané už i u nás na vlasy. V muslimských zemích je velice tradiční a často využívané. Přisuzují se mu i léčivé účinky. Vlasy nabarvené hennou mívají tmavě zrzavý až kaštanový odstín.

Ornament na ruce chvíli vydrží jako hezká vzpomínka na svatbu

Obvykle suchou hennu ve stříbrné nebo mosazné misce přináší žena ze snoubencovy příze, z úplné rodiny. Pro tuto úplnost jsou kladeny relativně vysoké požadavky – oba její rodiče musí žít, ona sama musí být vdaná (samozřejmě nesmí být rozvedená ani od manžela jiným způsobem oddálená), a musí mít zdravé děti. Jen takováto žena totiž může přinést novomanželům štěstí do jejich nové rodiny.

Svíčky zvyšují romantickou atmosféru

Henna, která před slavností byla smíšena s vodou, je nesena na podnose uprostřed kruhu ze svíček. Takto je umístěna do středu místnosti. Pak – podle krajových zvyklostí – si nejdříve nabere z podnosu nevěsta a po ní všechny přítomné ženy nebo naopak nevěsta rozdá hennu všem ženám a teprve zbytek si nechá. Henna může být rozetřena nejen na ruce, ale i na nohy nebo vlasy. Zvláštní pozornost je při tom věnována tzv. basi bütün – ženy se šťastným manželstvím (doslova jejíž hlava je celá, ve smyslu že žije ve šťastném manželství s milujícím mužem a pokud možno co nejvíce dětmi). Ona podává nevěstě hennu na rozdávání a ta ji předává ostatním ženám. Když je henna spravedlivě rozdělena, nastává všeobecné veselí až do ranních hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *