+15
°
C

+18°
+

Antalya
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 36.9576561N, 30.8528964E

Perge je určitě jedno z nejzachovalejších antických měst v Turecku. Podobně, jako třeba Efez, nebyl jeho zánik dán válkou ale ústupem moře, takže nebylo vydrancováno. Proto je mnoho památek ve výborném stavu. A na rozdíl od Efezu, který byl, byť citlivě, částečně rekonstruován, tady najdeme všecno opravdu "originální".

Obranné věže vás vítají při vstupu do města

Město se nachází 18 kilometrů východně od Antalye. Občané Perge se prý podle některých archeologických nálezů domnívali, že toto město založili řečtí hrdinové, vracející se z trójské války. Jejich jména (Kalchas a Mopsos) byla nalezena na podstavcích soch městské brány. Ty pochází asi ze třetího století před naším letopočtem . Jistou dobu také bylo Perge jakousi městskou republikou.

Prostředkem ulice vede kanál, který svou chladnou vodou zpříjemňoval zdejší vedra

Nicméně první zmínky o zdejším osídlení se objevují až z doby Alexandra Velikého r. 333 před naším letopočtem. Původní rozkvět Perge spadá do druhého století před naším letopočtem. Město bylo kdysi spojeno s mořem splavnou řekou Kestros. Za doby římského císařství bylo velmi významným přístavem. Zanesení této vodní cesty pískem posléze vedlo k upadání významu města, zejména v době byzantské, až nakonec vedlo k jeho zániku. V helénské době bylo obkrouženo vnější zdí, jednu z jejích věží lze spatřit dodnes.

V této ulici bývaly krámky obchodníků

Perge bylo prvním misijním cílem apoštola Pavla a jeho průvodce Barnabáše. Je tedy jednou z prvních křesťanských obcí v Malé Asii. Zde měl sv. Pavel svá první kázání a zde obrátil první pohany na křesťanskou víru. Stalo se tak v basilice, která se dodnes alespoň částečně zachovala .

Některé sloupy mají ozdobné nejen hlavice

Mimo opevněné město jsou těsně vedle sebe situovány divadlo a stadion. Divadlo (římského typu) nabízelo až 15 000 míst pro diváky. Podle nálezů bylo bohatě zdobeno. Ornamenty ale bohužel podlehly zubu času. Stadion je jedním z nejlépe zachovaných antických sportovišť vůbec. Pochází patrně z druhého století našeho letopočtu. Sedadla mohla hostit asi 25 000 diváků, rozměry závodiště jsou 34 x 234m.

Samozřejmě zde najdeme i zbytky římských lázní - toto bylo pod podlahou caldaria, tedy teplé místnosti

V centru města stojí dodnes zachovalý nymphaeum s torzem boha řeky Mélos. Z něj tryskala voda a protékala celým městem mramorovým kanálem, který měl v pravidelných vzdálenostech výpustě. Tak se mohl každý osvěžit, ať byl kdekoliv ve městě. Podél kanálu vedly ulice dlážděné masivními kameny, v nichž jsou dodnes zřetelně vyježděné koleje.

Můžete si připadat jako ve sloupovém lese

Perge je unikátní památka na dobu před dvěma tisíci lety. Návštěvník prochází kamennými cestami , prohlíží si zbytky vývěsních štítů, obdivuje krásu a důmyslný systém lázní. Nejlepší je však vyjít na vrchol blízkého kopce. Tam vidí celé město jako na dlani, rozlehlé a krásné, s bílými mramorovými kolonádami. Je to nezapomenutelný pohled a člověk najednou ví, že se sem bude chtít ještě jednou vrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *