GPS 36.5228114N, 30.5527364E
Mezi neprávem opomíjené antická města patří bezesporu Phaselis na středomořském pobřeží. Jeho památky jsou spíše skromné, ale poloha města na malém poloostrově jim dává naprosto unikátní atmosféru. A i přes blízkost turisticky vyhlášeného městečka Kemer tady budete téměř sami.
Poloostrov, na kterém byl starověký přístav Phaselis vybudován, je na velice důležitém strategickém místě. I proto zde bylo založeno město už v 7. století před naším letopočtem. O jeho námořním významu svědčí především jeho tři přístavy – Severní, Střední nebo též Vojenský a Jižní, kterému se také říká Sluneční nebo Chráněný.
Jako největší přístav v oblasti zajišťovalo město obchod Lýkijců a později Řeků s Egyptem a Fénicií. Svým bohatstvím a strategickou polohou samozřejmě přitahovalo zájem všech dobyvatelů. Není proto divu, že se jej postupně zmocnili Řekové, Peršané, Alexandr Veliký i Římané. Občas bylo i v moci pirátů. Po pádu Římské říše začíná Phaselis pomalu upadat, mimo jiné právě následkem pirátských vpádů. S příchodem Seldžuků v 11. století se budují nové přístavy v Antalyi a Alanyi a Phaselis definitivně zaniká.
Dnešní rozsah památek je pravděpodobně jen zlomkem velikosti původního města. Ví se o mnoha stavbách (například chrám Pallas Athény), které ve městě byly, ale zatím vůbec nevíme, kde by se mohly nacházet. I to, o čem dnes víme, ale určitě stojí za návštěvu.
Památky, které si dnes můžeme z města prohlédnout, leží na malém poloostrovu. Samozřejmě zde najdeme zbytky všech tří přístavů. Na rozdíl třeba od Efezu je dodnes omývá moře. Ale téměř tisíciletá absence lodí i lidí způsobila, že se jedná spíše o pláže, které jsou ohraničené velkými opracovanými kameny. Jsou naštěstí dostatečně zřetelné na to, aby si člověk mohl udělat představu o velikosti a významu původních přístavů.
Další zajímavostí Phaselisu je akvadukt, který přiváděl pitnou vodu do města. Byl vybudován až Římany. Před jeho zavedením bylo město zásobováno pomocí studen a cisteren. Proto si místní přívodu čerstvé vody natolik vážili, že nejdůležitější z jeho oblouků nese jméno jednoho z nejvýznamnějších římských císařů. Dnes jej známe jako Hadriánovu bránu.
Poloostrov protíná v nejužším místě stará ulice. Některé zdroje uvádí šířku až 25 metrů, ale to je trochu přehnané. Cesta je dlážděná a má i kanalizaci nejen na dešťovou vodu, ale i na přebytečnou vodu z domů. Pravděpodobně to byla hlavní ulice města, po obou stranách nacházíme četné další památky.
Přibližně uprostřed hlavní ulice leží centrum antického města, agora. Není tak rozsáhlá, jako třeba v Mílétu – jsme omezeni mořem. Má ale co nabídnout. Domy, chrámy, lázně, obchody … . Dodnes krásně vydlážděná velkými plochými kameny.
V její blízkosti leží i malé hellénské divadlo. Bylo vybudováno ve druhém století před naším letopočtem a jako vzorové řecké použilo pro stavbu svého hlediště úpatí hory. Ve srovnání s svými bratříčky třeba z Efezu či Aspendosu je se svojí šířkou 45 m a kapacitou okolo dvou tisíc diváků opravdu malé. Hlediště je ale velice dobře zachované, takže si můžeme sednout do kterékoliv z původních 21 řad a vychutnat si pověstnou akustiku.
Přehlédnout bychom neměli ani lázně. Ty ve městě najdeme dvoje – velké a malé. Větší pozornost bychom měli věnovat těm malým, umístěným v gymnasionu. Tady jsou totiž velice dobře zachované zbytky „podlahového vytápění“. Vidíme pravidelně rozložené nízké sloupky. Na nich ležela podlaha a pod ní proudil horký vzduch, který podlahu i místnost nad ni prohříval.
O výjimečnosti Phaselisu dostatečně vypovídá i mezioborový Projekt Phaselis. Jeho první fáze probíhala mezi roky 2012 až 2021. Odborníci zkoumali lokalitu v šesti hlavních směrech – územní výzkum, epigrafický výzkum, výzkum města a akropole, výzkum flóry a fauny, ekologický výzkum a přístavní a podmořský výzkum.
Památky v Phaselisu nejsou, možná jen zatím, příliš rozsáhlé. Nabízejí ale mnoho zajímavého. Jejich velkou výhodou jsou stromy, ve kterých se město ukrývá. Nejsme tedy při jeho prohlídce – na rozdíl od většiny podobných památek – vystaveni úmornému slunci. I když leží blízko turistického centra, není zde mnoho návštěvníků. Proto určitě stojí za návštěvu.