+13
°
C

+13°
+10°

Samsun
Úterý, 26

Viz 7denní předpověď

GPS 41.1981181N, 36.7432181E (mešita Göğceli)

Naprostým unikátem samsunské oblasti je dřevěná mešita Göğceli z roku 1206. Není to ale zdaleka jediný důvod, proč bychom měli tento kraj navštívit. Ve zdejším okolí totiž najdeme nejen široké písečné pláže, ale i nádhernou přírodu či zajímavá muzea. A na Turecko pro středoevropana překvapivě i přes 1600 m dlouhou sjezdovkou se sedačkovou lanovkou.

Vnitříní výzdoba mešity Göğceli Camii je naprosto unikátní

Historie osídlení Samsunu sahá až do doby bronzové. Úrodná země, klima bez větších výkyvů a blízkost moře lidi odjakživa velice lákaly. Proto bylo území osídleno už před Chetity. Podle antických bájí zde žily Amazonky. Osud města a okolí po celá tato dlouhá století věrně kopíroval historii Malé Asie jako takové – počínaje Chetity přes Lýdy, Řeky Peršany, Římany až po Osmany. Nechceme-li zabíhat do historických detailů, můžeme bez obavy o ztrátu důležitých informací skočit až do roku 1919.

Památka na Frýgy - hlava velblouda

Pro novodobé Turecko je Samsun důležitý – tady totiž byla první zastávka Mustafy Kemala na plavbě z Istanbulu. Tato cesta je označována za začátek tureckého národně-osvobozeneckého boje. 19.5.1919, kdy Mustafa Kemal, později nazývaný Atatürk, vystoupil z lodě SS Bandırma na pevnou zemi, se dodnes slaví jako turecký státní svátek.

Replika lodi SS Bandırma, turecké Aurory, vás zve na palubu.

Proč bychom ale měli navštívit Samsun a jeho okolí my? Důvodů je mnoho. První z nich je určitě Göğceli Camii neboli mešita Göğceli. Neleží přímo v Samsunu, najdeme jí asi 40 km východně u městečka Çarşamba (i v Turecku se občas město jmenuje podle dne v týdnu – tady je to Středa). Jedná se o nejstarší dřevěnou mešitu v Turecku. Nezachovala se sice žádná zakládací listina, ale dendrologové dokázali, že byla vybudována v roce 1206. Protože se jedná opravdu o výjimečnou památku, až zajistím dost legálních fotek, věnujeme jí celou stránku.

Na první pohled nepoznáte, že se jedná o mešitu. A dokonce velice vzácnou. Göğceli Camii z roku 1206

Další záminkou pro návštěvu města a okolí nádherná, až neturecká příroda. Je zde cítit dostatek vody, proto si můžeme vychutnat bohaté odstíny zeleně a úrody. Stejně tak tu najdeme překrásné pláže – většina z nich označená Modrou vlajkou jako pláže mimořádně čisté. Zajímavé jsou i delty dvou řek, vlévajících se v této oblasti do moře. Milovníky termálních pramenů přivítají ve zdejších lázních.

Pohled na zasněžené vrcholky hor si s Tureckem úplně nespojujeme. Tady to ale vidět můžeme.

Vzhledem k dlouhé historii osídlení se můžeme pokochat i četnými vykopávkami: Chceme-li co nejvíce památek vidět na jednom místě, pak určitě stojí za návštěvu hypermoderní, ale velice krásné, archeologické muzeum v Samsunu. Milovníky historie můžeme pozvat na palubu repliky SS Bandırma. Tato turecká Aurora je dostupná od roku 2003.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.