+13
°
C

+13°
+10°

Samsun
Úterý, 26

Viz 7denní předpověď

GPS 41.2906728N, 36.3379525E (archeologické muzeum)

Naprostým unikátem samsunské oblasti je dřevěná mešita Göğceli z roku 1206. Není to ale zdaleka jediný důvod, proč bychom měli tento kraj navštívit. Ve zdejším okolí totiž najdeme nejen široké písečné pláže, ale i nádhernou přírodu či zajímavá muzea. A na Turecko pro středoevropana překvapivě i přes 1600 m dlouhou sjezdovkou se sedačkovou lanovkou.

Vnitříní výzdoba mešity Göğceli Camii je naprosto unikátní . Foto Cobija, CC0, via Wikimedia Commons

Historie osídlení Samsunu sahá až do doby bronzové. Úrodná země, klima bez větších výkyvů a blízkost moře lidi odjakživa velice lákaly. Proto bylo území osídleno už před Chetity. Podle antických bájí zde žily Amazonky. Osud města a okolí po celá tato dlouhá století věrně kopíroval historii Malé Asie jako takové – počínaje Chetity přes Lýdy, Řeky Peršany, Římany až po Osmany. Nechceme-li zabíhat do historických detailů, můžeme bez obavy o ztrátu důležitých informací skočit až do roku 1919.

Památka na Frýgy - hlava velblouda

Pro novodobé Turecko je Samsun důležitý – tady totiž byla první zastávka Mustafy Kemala na plavbě z Istanbulu. Tato cesta je označována za začátek tureckého národně-osvobozeneckého boje. 19.5.1919, kdy Mustafa Kemal, později nazývaný Atatürk, vystoupil z lodě SS Bandırma na pevnou zemi, se dodnes slaví jako turecký státní svátek.

Replika lodi SS Bandırma, turecké Aurory, vás zve na palubu.

Proč bychom ale měli navštívit Samsun a jeho okolí my? Důvodů je mnoho. První z nich je určitě Göğceli Camii neboli mešita Göğceli. Neleží přímo v Samsunu, najdeme jí asi 40 km východně u městečka Çarşamba (i v Turecku se občas město jmenuje podle dne v týdnu – tady je to Středa). Jedná se o nejstarší dřevěnou mešitu v Turecku. Nezachovala se sice žádná zakládací listina, ale dendrologové dokázali, že byla vybudována v roce 1206. Protože se jedná opravdu o výjimečnou památku, věnujeme jí celou stránku.

Na první pohled nepoznáte, že se jedná o mešitu. A dokonce velice vzácnou. Göğceli Camii z roku 1206. Foto Cobija, CC0, via Wikimedia Commons

Další záminkou pro návštěvu města a okolí nádherná, až neturecká příroda. Je zde cítit dostatek vody, proto si můžeme vychutnat bohaté odstíny zeleně a úrody. Stejně tak tu najdeme překrásné pláže – většina z nich označená Modrou vlajkou jako pláže mimořádně čisté. Zajímavé jsou i delty dvou řek, vlévajících se v této oblasti do moře. Milovníky termálních pramenů přivítají ve zdejších lázních.

Pohled na zasněžené vrcholky hor si s Tureckem úplně nespojujeme. Tady to ale vidět můžeme.

Vzhledem k dlouhé historii osídlení se můžeme pokochat i četnými vykopávkami: Chceme-li co nejvíce památek vidět na jednom místě, pak určitě stojí za návštěvu hypermoderní, ale velice krásné, archeologické muzeum v Samsunu. Milovníky historie můžeme pozvat na palubu repliky SS Bandırma. Tato turecká Aurora je dostupná od roku 2003.

Jako místní specialitu jsme do kuchařky přidali recept na sladké bafra nokulu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *