Do Istanbulu na şeker bayrami se můžete vydat třeba s CK Radynacestu.

Jeden ze dvou tureckých státních svátků, který nemá pevné datum, je ukončení ramadánu (turecky ramazanu). Je znám jako Cukrový svátek – Şeker bayrami, původní arabský název je Eid ul-Fitr, tedy Svátek přerušení půstu. Nejdeme zde mnoho paralel s křesťanskými Velikonocemi či židovským Pesachem, protože ramazan přímo navazuje na jejich tradici. Z našeho pohledu je to také velice vhodný termín pro návštěvu především velkých měst.

Symbolem şeker bayrami jsou sladkosti

Svátek Şeker bayrami bezprostředně navazuje na ramazan, tedy třicet dní přísného půstu. Při něm se za denního světla mimo jiná omezení nesmí jíst, pít ani kouřit. Ukončení tohoto období odříkání proto lidé vítají s dobrou náladou a mnoha zažitými tradicemi. Určitě zde můžeme vidět paralelu s Velikonocemi. Zásadní rozdíl ale je v termínu.

Při şeker bayrami samozřejmě nesmí chybět nejtypičtější turecké sladkosti – lokum a turecký med.

Ramazan a na něj navazující şeker bayrami jsou svátky náboženské. Islám ovšem používá lunární kalendář. To znamená, že islámský rok je o jedenáct dní kratší než náš, solární. V důsledku tohoto rozdílu putují islámské náboženské svátky kalendářem dopředu – každý rok jsou o oněch jedenáct dní dříve. Jsou-li tedy naše Velikonoce typicky jarním svátkem, může ramazan vyjít stejně na léto jako na zimu.

Turci jsou na sladkosti mistři. Takovéto dobroty běžně připravují doma.

Před začátkem svátku lidé začínají nakupovat či péci sladkosti. Ostatně, proto se mu říká Cukrový svátek. Podobně jako u našich Velikonoc bývá zvykem si na první sváteční den obléci něco nového, byť by to měla být maličkost. Samozřejmostí je důkladný úklid a očista těla, často včetně ostříhání vlasů.

Je třeba mít připravené zásoby cukrátek pro děti.

Şeker bayrami začíná slavnostním jídlem. V tento den je přísný zákaz půstu. Povinné je také obdarování chudých. Dospělí muži se sejdou na společnou modlitbu v mešitě, zatímco děti obcházejí sousedy s přáním hezkého prožití svátku, za což vždy dostanou něco sladkého. Nevím, jestli mohu použít slovo koledují, ale rozhodně dělají přesně to.

K náboženskému svátku samozřejmě patří návštěva mešity a modlitba.

Svátky také slouží k návštěvě příbuzných, především mladší chodí ke starším, aby jim projevili svoji úctu. Je to i období, využívané k návštěvě hrobů. Tady jsme spíše u našich Dušiček neboli Památky zemřelých. Náš solární kalendář je ale drží na podzim, muslimský svátek putuje celým rokem.

Baklava samozřejmě nesmí na stole chybět.

A proč jsme zmiňovali, že je v tomto termínu vhodné navštívit velká města? V Turecku je relativně dlouhý státní svátek. Takže se místním vyplatí někam vyrazit. Navíc k jeho tradicím patří návštěva starších rodinných příslušníků. Takže zase cestování často z velkých měst na venkov. Proto velká města jako je Istanbul jsou relativně vylidněná.

Obchody se zaplní nejrůznějšími sladkostmi. E4024, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Tento článek píšeme v roce 2022, kdy şeker bayrami vychází na první týden v květnu. Tedy ideální termín na návštěvu Istanbulu. Město je rozkvetlé, ale nejsou zde žádná vedra (doufejme 🙂 ). Ještě další dva až tři roky bude termín zajímavý právě i pro jarní období bez zim či veder. Tedy využijme şeker bayrami a vzhůru do bývalé Konstantinopole 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *