+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0125283N, 28.9827750E
Na prohlídku paláce topkapı vás vezme i CK Radynacestu.

Pod pojmem harém si muži představí množství krásných polonahých žen, které jsou připravené mu poskytnout všechna potěšení, na která dostane chuť. Pravda je však úplně jinde - nejen, že si sultán milostince na noc nevybíral sám, ale rozhodovala o nich jeho matka (valide). Je to zároveň místo lítých politických bojů a vražd. I proto by návštěvníci tuto část Topkapı neměli vynechat. Je zajímavé zjistit, jak to zde ve skutečnosti fungovalo ...

Císařský sál Harému

Tak jako je Topkapı centrem slavné a mocné Osmanské říše, tak je harém centrem celého Topkapı. Na začátku upozorníme ještě prozaicky na to, že harém je jediné místo celého komplexu, kde se vybírá další vstupné. Důvod je prostý: do harému je vstup možný pouze s průvodcem.

Bohatá výzdoba a pohodlí pro sultána. To je jedna z hlavních charakteristik harému.

V představách mnoha závistivých evropských mužů je harém místo, kde je vládce neustále obletován mnoha spoře oděnými krasavicemi všech rozměrů, ras a barev, připravených k milostným hrátkám. Tato romantická představa je však skutečnosti stejně blízká jako tropické šílenství dobyvatelům severního pólu. Sultán si například nevybíral společnici pro příští noc. Toto rozhodnutí za něj prováděla jeho matka, valide. Dbala přitom na relativně spravedlivé střídání. Ráno pak bylo slavnostně zapsáno, se kterou členkou harému vládce pobyl, aby její případné dítě mohlo být legitimní. Samozřejmě že v harému probíhaly velice nelítostné boje jak mezi jednotlivými odaliskami , tak i mezi jejich potomky. Výjimkou nebylo ani vyvraždění všech dětí jedné matky na příkaz její sokyně. Důvod byl jasný: v okamžiku, kdy se její syn stal sultánem, jeho matka – sama původně otrokyně – se stává valide, jednou z nejmocnějších osob v celé říši. O významu harému svědčí i fakt, že nejvyšší eunuch byl po velkovezírovi a nejvyšším duchovním vůdci třetí nejmocnější úředník říše.

Ženy zde byly držené jako ve vězení

Harém tvoří mnoho malých místnůstek, schodišť, chodbiček, ve kterých žilo někdy 300 , někdy 500, někdy až 1200 žen. Evropského turistu někdy přepadne až hrůza při představě lidských osudů a dramat, která se mezi skvostně zdobenými stěnami odehrávala.

Máme i podrobný popis tohoto zajímavého místa. O životě v harému se také můžete dočíst v Magazínu Rady na cestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *