+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0113628N, 28.9831561E
Na prodloužený víkend nebo v kombinaci s jinými zajímavostmi se můžete do Istanbulu podívat i s CK Radynacestu.

Palác TopKapı má pro Turecko a jeho obyvatele stejný význam jako pro Čechy Pražský hrad a Vyšehrad dohromady. Toto sídlo tureckých sultánů leží na poloostrově mezi Marmarským mořem a Zlatým rohem na ploše asi 700 m2. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří.

Pohled vpodvečer na nasvícený komplex přes Zlatý roh nám dává představu o jeho velikosti

Celý komplex můžeme rozdělit do čtyř nádvoří a komplexu harému. Když Mehmed II. dobyl r. 1453 Konstantinopol, nechal postavit první paláce v místech dnešní istanbulské univerzity a Sülejmanovy mešity. Tyto paláce však byly pro sultána příliš malé, a proto se roku 1459 rozhodl vybudovat palác Topkapı (toto pojmenování se dá přeložit jako Dělová brána) V té době ještě nebyl součástí paláce harém, ten byl postaven až v 16. století. Topkapı od svého vzniku až do roku 1839 bylo oficiálním sídlem tureckých sultánů, až teprve Abdulmecit I. si nechal na břehu Bosporu vybudovat sídlo nové, nádherný empírový palác Dolmabahçe. V době největší slávy zde pracovalo na 4 000 lidí.

Jako sídlo sultána hýří bohatstvím a orientální nádherou

Z velkého množství památek nabízíme ty, které se nám zdály nejzajímavější. Plný výčet by asi zabral příliš mnoho prostoru. V sídle sultánů nám, středoevropanům, totiž dochází význam pojmu orientální přepych a bohatství. Více informací zde proto nabízíme o klenotnici, kuchyních se sbírkou porcelánu, dívánu, sbírce muslimských relikvií, Bagdádského pavilonu a samozřejmě harému.

Pro majitele 3D tiskáren nabízíme možnost stažení si 3D modelu této památky na této stránce:

https://3dwarehouse.sketchup.com/model/68a8a30e5b77261eff43919f77f1f55a/Topkap%C4%B1-Saray%C4%B1-Topkap%C4%B1-Palace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *