Mezi nejkrásnější poklady v paláci Topkapı bezpochyby patří tak zvaný indický trůn nebo také trůn Nadır šáha. Zaujme nejen svojí krásou, ale i svým zvláštním osudem. Ten je vlastně vhodnou záminkou k alespoň krátkému povídání o tomto skvostu topkapské pokladnice.
Jméno dostal nejhezčí z topkapských trůnů po šáhovi Nadırovi, který jej věnoval osmanskému sultánu Mahmudovi I. Šáh Nadır byl perský vládce, který snil o vybudování obrovské říše. Jeho výboje do Indie byly úspěšné, dobyl a vyraboval i Dillí. Jednou z jeho nejvzácnějších kořistí z tohoto tažení se stal právě trůn, v té době nazývaný Keyka’vus. Pak se jeho zájem obrátil na západ a začal dobývat Osmanskou říši.
V čele armády se dostal až do Karsu. Tam ale pochopil, že bude rozumnější s Osmany udržovat dobré styky a roku 1746 se dohodli se sultánem Mahmudem I. na mírovém řešení. Jako potvrzení domluvy si vzájemně poslali vzácné dary. Mahmud I. nechal mimo jiné pro šáha Nadıra vyrobit nádhernou dýku, opačným směrem putoval ukořistěný trůn. Bylo to však poslední Nadırovo důležité rozhodnutí, brzy po výměně darů byl svržen a zavražděn. Poslové, vezoucí trůn do Konstantinopole, dostali v Osmanské říši azyl, protože bylo jasné, že by i je po návratu domů zavraždili.
Pohnutý osud trůnu ale stále neskončil. V novinách proběhla v roce 1919, tedy po ukončení první světové války, zpráva o tom, že je tato vzácná památka na prodej. Turecká ekonomika byla v té době ve velice špatném stavu, začínala turecká válka za nezávislost. Naštěstí k prodeji nedošlo, takže umělecký skvost můžeme i nadále obdivovat.
Čtyři nohy trůnu zajišťují majiteli vyšší místo a tím i nadřazené postavení nad okolosedícími. Důležitou součástí je i malá stolička. Ta umožňovala sultánovi snazší přístup na velký oválný sedák, ohraničený nízkou ohrádkou. I když při vytváření tohoto pokladu autoři nešetřili ani zlatem, ani perlami, velkými rubíny a smaragdy, jeho jedinečnost spočívá v něčem jiném. Vyniká dokonalou uměleckou a řemeslnou prací, fascinuje vyvážeností svých proporcí a kouzlem perel, které lemují jeho kraje. Těch na trůnu můžeme napočítat na 25 000. A to v nádherné umělecké práci indických řemeslníků a umělců, kteří tento skvost vytvořili.
Trůn patří určitě k těm památkám a uměleckým předmětům, které není možné slovy popsat. Je nutné jej vidět. Už jen kvůli němu stojí pokladnice paláce Topkapı za návštěvu.