+11
°
C

+13°
+

Istanbulská provincie
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0133744N, 28.9848619E

Klenotnice v Topkapı zcela jistě stojí za návštěvu. Najdeme zde totiž poklady nejen nevyčíslitelné hodnoty materiální, jako jsou zlatý trůn či Lžíčařův diamant, ale i poklady, jejichž umělecká hodnota vysoce převyšuje cenu materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Tady budu výjimečně osobní - za mne je hotovým zázrakem indický trůn, jehož fotku můžete najít jako poslední obrázek této stránky.

Dýka se smaragdy

Vstupme tedy na začátku naší prohlídky do nejvzdálenějšího místa paláce, do pokladnice. Zde najdeme obrovské množství nádherných stříbrných, ale především zlatých předmětů jak denní potřeby, tak i šperků a různých drahocenností. Mezi nejznámější patří dýka klasického zakřiveného tvaru. Zlatá střenka je zdobená třemi velkými smaragdy. Největší z nich je zároveň největší na světě. Najdeme zde také Lžíčařův diamant, který má 86 karátů. Má tvar i barvu velké kapky čiré vody a navíc je lemován 49 diamanty. Pověst vypráví, že v 18. století francouzský úředník Pigot dostal tento diamant od indického mahárádži a ve Francii jej prodal v aukci. Koupila jej matka Napoleona, když však potřebovala vykoupit syna z exilu, prodala všechny své šperky, mezi nimi i tento diamant. Velkovezír Ali Paša jej koupil, ale protože se aktivně zúčastnil povstání proti sultánovi Mehmedovi II, jeho majetek propadl sultánovi.

Lžíčařův diamant

Další unikátní šperk je černý otrok a šejk sedící na trůnu. Jeho zvláštností je to, že tělo šejka a nohy otroka jsou velké barokní perly.

Indický trůn

Ukázkou mistrovské práce jsou také dva přepychové trůny. Sváteční trůn je ze zlata a váží 250 kg. Indický trůn vyniká dokonalou uměleckou a řemeslnou prací, fascinuje vyvážeností svých proporcí a kouzlem perel, které lemují jeho kraje. Je jich 25 000.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *