+22
°
C

+22°
+16°

Trabzon
Pondělí, 01

Viz 7denní předpověď

GPS 41.0030919N, 39.6961083E Ayasofiya

Do Trabzonu se můžete podívat i s CK Livingstone.

Logickou bránou jak k černomořskému pobřeží, tak i k východu Turecka je Trabzon. Vděčí za to nejen své poloze na východě severního tureckého pobřeží, ale i faktu, že jako největší město oblasti má také největší letiště. Můžeme sem doletět a pak pokračovat třeba ke klášteru Sumela nebo k východní hranici Turecka. I když tento směr není teď úplně bezpečný.

Atmosféra trabzonských ulic je opravdu turecká. Foto Dick Osseman.

I když do Trabzonu přiletíte jako do výchozího bodu vašeho dalšího putování Tureckem, určitě stojí za to si pro město pár dní také rezervovat. Najdeme zde několik opravdu zajímavých památek a můžeme jej použít jako základnu pro výlety do blízkého okolí, kde na prvním místě musíme jmenovat klášter Sumela.

Kostel Haghia Sophia - Ayasofiya - bývá označován za největší turistické lákadlo.

Pojďme se ale před dalším cestováním pokochat zdejšími památkami. Asi nejčastěji uváděnou je byzantský kostel Haghia Sophia, turecky Ayasofiya. Pozor, jméno stejné jako v Istanbulu, ale jedná se opravdu jen o shodu jmen. Na tuto zradu upozorňuji dost důrazně, dokonce v turecké mutaci wikipedie, píšící o Trabzonu, je link z památky na istanbulský chrám, nikoliv na trabzonský kostel.

Fresky v Ayasofiya jsou i vzácné i krásné.

Ale s istanbulským chrámem má trabzonská Ayasofiya podobný osud: z původního kostela z roku 1238 se roku 1584 stala mešita, z mešity v roce 1964 muzeum a z muzea v roce 2013 zase mešita. Po této poslední přeměně byly vzácné fresky a mozaiky na podlaze zakryty závěsy a koberci. Při rekonstrukci v letech 2018-2020 byly naštěstí tyto trvalé zábrany odstraněny a nahrazeny pohyblivými, které je možné mimo bohoslužby odstranit a umožnit návštěvníkům prohlídku vzácné umělecké výzdoby.

Atatürkova vila je pečlivě udržována.

Dalším turistickým lákadlem je vila, ve které pobýval Mustafa Kemal Atatürk při svých dvou pobytech v Trabzonu. Na mnoha místech píšeme, co vše tento voják, politik a diplomat pro moderní Turecko znamenal, proto nás určitě nepřekvapí, že památky na něj jsou vždy velice pečlivě udržované. Samozřejmě to platí i o zdejší vile Atatürk Köşkü.

Fotka z hradu ukazuje blízkost moře.

Zajímavá je i oblast Konakönü a Araklı s množstvím starých, historických domů. Navštívit bychom měli i místní tržiště. Jsme ve velice úrodném kraji, takže především nabídka ovoce a zeleniny je bohatá. Po únavném dni si můžeme krásně odpočinout v některém z místních hamamů.

Trabzon je zajímavý nejen sám o sobě, ale i blízkým okolím. Toto je jezero Uzungöl s malebnou vesničkou na svém břehu.

Jako každé město se středověkými kořeny i Trabzon má svůj hrad. Bohužel, pokud je nám známo, není možné si jej prohlížet, protože je součástí vojenského objektu. Jeho mohutnost si proto můžeme vychutnat jen z dálky. O to spíš ale můžeme doporučit výhledy na město z okolních hor. Trabzon se totiž na jihu opírá o Pontské hory, na severu se koupe v moři.

Vidět, jak čaj roste, je potěšení pro oči. Zelená je opravdu svěží.

Na začátku jsme doporučovali Trabzon jako základnu pro výlety do okolí. Co tedy v dosažitelné vzdálenosti najdeme? Především je to samozřejmě klášter Sumela, kterému jsme věnovali vlastní stránku už jako jednu z prvních tohoto webu. Druhé zajímavé místo je město Rize, proslavené čajem. Milovníkům tohoto lahodného nápoje je samozřejmě známé. A třetí výlet bychom doporučovali do okolních hor. Jsou překrásné a liduprázdné. Nakonec, ale určitě ne nejméně zajímavý, je výlet k blízkému jezeru Uzungöl s malebnou vesničkou na svém břehu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *