Mnozí turisté si z Turecka jako suvenýr vozí zlaté šperky. Zlato zde vždy bylo levnější, zdejší zlatníci jsou velice šikovní. V mnoha turistických centrech můžete dokonce navštívit továrnu na jejich výrobu, nechat si vyrobit šperk na míru.

Na nákup zlata se můžete vydat i do Istanbulu s CK radynacestu.cz

Hodně českých turistů jezdí do Turecka nakupovat zlaté šperky. Dovolenou berou jako nutnou přítěží k tomuto nákupu. Musíme zde upozornit na jeden důležitý fakt: zlato dostanete v Turecku všude a levně, ale nesmíte je všude a levně koupit. Vždy je třeba vybírat kamenný obchod, nikdy nekupovat na ulici nebo na běžném bazaru. Samozřejmě že toto neplatí pro Kapalı Çarşı, Velký bazarIstanbulu, kde už se jedná spíše o opravdový zlatnický krám. Tady je možné koupit pravé zlato, je možno spolehnout se na kvalitu. Nebudeme-li totiž kupovat zlato ve zlatnictvích kamenných, může se nám snadno stát, že místo zlatých šperků koupíme napodobeniny nebo že zlato nebude mít slibovaný počet karátů.

Místní zlatníci jsou obvykle mistry svého řemesla

Kapitolou samou pro sebe jsou velké výrobny šperků. Velký zájem o nákup zlata a šperků v Turecku inicioval vytvoření speciálních manufaktur na šperky s přímým prodejem šperků turistům. Je to veliká atrakce, při které vás pustí, samozřejmě pod velmi přísným dohledem, do továrny na šperky. Tady pak můžete sledovat celý postup při výrobě šperků počínaje broušením kamenů přes jejich zasazování do zlata až po dokončení šperku. To samé ve stříbře, opět až po hotový šperk. Po prohlídce takovéto továrny vás odvedou do přilehlých místností, kde vám nabídnou čaj, pohostí vás a hned si můžete vybrané skvosty zakoupit.

Je zajímavé pozorovat, jak takový šperk vzniká

Je to obvykle velice sugestivní, a přestože je tato prohlídka zadarmo, velice často se stane, že tam nemalé peníze necháte. Všechny šperky jsou doopravdy nádherné. Navíc jsou schopni vám na požádání šperk vyrobit. Vám se zalíbí nějaký šperk ve vitrině, ale nevyhovuje vám kámen, který je do šperku zasazen, či nějaký detail. Obchodník vám přinese ukázat kameny na výběr, vy si nějaký vyberete a na místě vám jej ochotně vyrobí přesně podle vašich požadavků. Nový šperk vám zdarma dopraví až do hotelu. Ceny jsou samozřejmě nepatrně nižší než z normálního zlatnického krámu.

O zlatnické krámky budete zakopávat po celém Turecku

28 komentář

 1. Dobrý den, letíme za měsíc a půl do Side. Doporučíte mi někdo zlatnictví v Side nebo někde poblíž kde se dá domluvit i na ceně? Díky

  1. Dobrý den,
   omlouvám se, už přesnou cenu zlata nebudu komentovat. Důvody jsou minimálně dva: cena zlata v současné době stoupá, takže to, co napíšu, může mít platnost maximálně jednotky dní. A samozřejmě také záleží na tom, kde zlato chcete nakupovat. Takže jen potvrdím, že v Turecku je zlato relativně levné a dostupné, ale přesné ceny už uvádět nebudeme …
   Hezký zbytek dne,
   Honza

 2. Dobrý den, kam by jste doporučil zajít se kouknout při cestě do Istanbulu za zlatnictví/trh nebo cokoliv kde by jsem mohl hezky poridit. Dekuji za odpoved

  1. Dobrý den,
   omlouvám se, ale tento dotaz je moc obecný – co je to malý prstýnek, kolika karátové zlato, s kamínkem nebo bez a mnohé další věci. Závisí to i na zpracování, místě nákupu … .
   Navíc průběžné ceny nejsme schopní pravidelně sledovat.
   Hezký zbytek dne,
   Honza

  1. Dobrý den,
   nepochybuji o tom, že nějaké zlaté eshopy jsou, ale po pravdě s nimi nemáme nejmenší zkušenosti, protože to nepovažujeme za úplně rozumné a snadné – třeba celní formality a podobně. Takže objednat se asi dá, ale neporadíme.
   Honza

 3. Dobrý den !
  Kde nejlépe koupit na cestě po Turecku , po městech Antalya,Myra,Mugla,Efes,Hierapolis – zlato, pokud možno i s certifikátem ?
  Jaké jsou ceny zlata : 18 a24 karátového?

  1. Dobrý den,
   asi bych volil úplný začátek cesty, kousek od Antalye je Perge a tam je opravdu kvalitní obchod http://www.pergejewels.com/.
   Ceny zlata jsou přibližně 39 EUR za 18 karátové a 52 EUR za 24 karátové.
   Šťastnou cestu a užijte si hezký poznávací zájezd,
   Honza

  1. Manufaktury jsou třeba:
   Kara jewels, Binbirdirek, Divan Yolu Cd., 34126 Fatih/İstanbul
   Armasa Jewelery, Alemdar, Molla Fenari Sk., 34110 Fatih

  1. To záleží na tom, kam jedete 🙂 V každém větším turistickém centru bývají zlatnické dílny, kde vám nabídnou jak hotové šperky, tak i možnost si jej nechat vyrobit na „na míru“. Ale v této době předpokládám, že to bude asi Istanbul, že? Velký bazar neboli Kapalı çarşi je plný zlatnických krámků. Cena může být nepatrně „turistická“, na druhou stranu teď není sezóna, takže je usmlouvání rozumné ceny možné …

  1. Dobrý den Simono,
   samozřejmě záleží na tom, kde ho kupujete. K dnešnímu dni se cena pohybuje okolo 450 tureckých lir za gram, což je přibližně 30 EUR. Spíše bych při současné turecké inflaci spoléhal na cenu v EUR.
   Hezký zbytek dne,
   Honza
   Sorry, we are Czech page, you have @seznam.cz mail so I expect you are Czech. If you need the answer in English, let me know and I will send it directly to your mail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.