O zlatnické krámky budte zakopávat po celém Turecku

Hodně českých turistů jezdí do Turecka nakupovat zlaté šperky. Dovolenou berou jako nutné přítěží k tomuto nákupu. Musíme zde upozornit na jeden důležitý okamžik zlato dostanete v Turecku všude a levně, ale nesmíte je všude a levně koupit. Vždy je třeba vybírat kamenný obchod, nikdy nekupovat na ulici nebo na běžném bazaru. Samozřejmě že toto neplatí pro Velký bazar v Istanbulu, kde už se jedná spíše o opravdový zlatnický krám, kde je možné koupit pravé zlato, je možno spolehnout se na kvalitu. Nebudeme-li totiž kupovat zlato ve zlatnictvích kamenných může se nám totiž snadno stát že místo zlatých šperků koupíme napodobeniny nebo že zlato nebude mít slibovaný počet karátů.

Místní zlatníci jsou obvykle mistry svého řemesla

Kapitolou samou pro sebe jsou velké výrobny šperků. Velký sen o nákupu zlata a šperků v Turecku je důvod vytvoření speciálních výroben na šperky s přímým prodejem šperků turistům. Je to veliká atrakce, při které vás pustí, samozřejmě pod velmi přísným dohledem, do továrny na šperky. Tady pak můžete sledovat celý postup při výrobě šperků počínaje broušením kamenů přes jejich zasazování do zlata až po celou výrobu. To samé ve stříbře, opět až po dohotovení šperků. Po prohlídce takovéto továrny vás odvedou do přilehlých místností, kde vám nabídnou čaj, pohostí vás a hned si můžete vybrané šperky zakoupit.

Je zajímavé pozorovat, jak takový šperk vzniká

Je to obvykle velice sugestivní a přestože je tato prohlídka zadarmo, velice často se stane, že tam nemalé peníze necháte, protože šperky jsou doopravdy nádherné. Navíc jsou schopni vám na požádání šperk vyrobit. Vám se zalíbí nějaký šperk ve vitrině, ale nevyhovuje vám kámen, který je do šperku zasazen. Obchodník vám přinese ukázat kameny na výběr, vy si nějaký vyberete a na místě vám ho ochotně vymění. Nový šperk vám zdarma dopraví až do hotelu. Ceny šperků v těchto těchto šperků z továren jsou samozřejmě nepatrně levnější než z normálního zlatnického krámu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.