Mnozí turisté si z Turecka jako suvenýr vozí zlaté šperky. Zlato zde vždy bylo levnější, zdejší zlatníci jsou velice šikovní. V mnoha turistických centrech můžete dokonce navštívit továrnu na jejich výrobu, nechat si vyrobit šperk na míru.

O zlatnické krámky budete zakopávat po celém Turecku

Hodně českých turistů jezdí do Turecka nakupovat zlaté šperky. Dovolenou berou jako nutnou přítěží k tomuto nákupu. Musíme zde upozornit na jeden důležitý fakt: zlato dostanete v Turecku všude a levně, ale nesmíte je všude a levně koupit. Vždy je třeba vybírat kamenný obchod, nikdy nekupovat na ulici nebo na běžném bazaru. Samozřejmě že toto neplatí pro Kapalı Çarşı, Velký bazarIstanbulu, kde už se jedná spíše o opravdový zlatnický krám. Tady je možné koupit pravé zlato, je možno spolehnout se na kvalitu. Nebudeme-li totiž kupovat zlato ve zlatnictvích kamenných, může se nám snadno stát, že místo zlatých šperků koupíme napodobeniny nebo že zlato nebude mít slibovaný počet karátů.

Místní zlatníci jsou obvykle mistry svého řemesla

Kapitolou samou pro sebe jsou velké výrobny šperků. Velký zájem o nákup zlata a šperků v Turecku inicioval vytvoření speciálních manufaktur na šperky s přímým prodejem šperků turistům. Je to veliká atrakce, při které vás pustí, samozřejmě pod velmi přísným dohledem, do továrny na šperky. Tady pak můžete sledovat celý postup při výrobě šperků počínaje broušením kamenů přes jejich zasazování do zlata až po dokončení šperku. To samé ve stříbře, opět až po hotový šperk. Po prohlídce takovéto továrny vás odvedou do přilehlých místností, kde vám nabídnou čaj, pohostí vás a hned si můžete vybrané skvosty zakoupit.

Je zajímavé pozorovat, jak takový šperk vzniká

Je to obvykle velice sugestivní, a přestože je tato prohlídka zadarmo, velice často se stane, že tam nemalé peníze necháte. Všechny šperky jsou doopravdy nádherné. Navíc jsou schopni vám na požádání šperk vyrobit. Vám se zalíbí nějaký šperk ve vitrině, ale nevyhovuje vám kámen, který je do šperku zasazen, či nějaký detail. Obchodník vám přinese ukázat kameny na výběr, vy si nějaký vyberete a na místě vám jej ochotně vyrobí přesně podle vašich požadavků. Nový šperk vám zdarma dopraví až do hotelu. Ceny jsou samozřejmě nepatrně nižší než z normálního zlatnického krámu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.