+10
°
C

+11°
+

Ürgüp
Pátek, 26

Viz 7denní předpověď

GPS 38.6300383N, 34.9098275E

Městečko Ürgüp bylo prvním výchozím místem pro návštěvy Kappadokie. V době, kdy Göreme byla bezvýznamná vesnička, jejíž obyvatelé stále žili ve vydlabaných obydlích ve skále, byl Ürgüp už dlouho plnohodnotným městem s kompletním zázemím obchodů, mešity nebo i hamamu. Odtud také vzlétají vyhlídkové balony nad Kappadokií.

Celkový pohled na Ürgüp hezky ukazuje město, vyrostlé mezi skálami.

Ürgüp je narozdíl od Göreme historické město. Sloužil proto jako vhodná základna pro výlety po Kappadokii dávno před tím, než se z ní stala památka UNESCO. I proto zde najdeme lepší zázemí. Tady na vás dýchá tradice. Město z ní nadále těží. Dříve se říkalo, že Ürgüp je pro náročnější turisty, Göreme spíše pro batůžkáře. Rozdíl se sice poněkud stírá, ale stále platí, že tady najdeme lepší hotely. Dokonce se můžeme ubytovat v pokojích, vytesaných do skály. Na rozdíl od původních obyvatel tam ale máme kompletní sociální zařízení. Můžeme si jít odpočinout do zdejšího historického hamamu. Balony, které známe z většiny kappadockých fotek, startují také tady.

Hotelový pokoj, vydlabaný ve skále ....

Jak už jsme zmínili, hlavní důvod návštěvy Ürgüpu je jeho okolí. Těmto výletům se věnujeme v rámci stránek o Kappadokii, takže si je tady dovolíme jen vyjmenovat a věnovat se více místním specialitám. Neměli byste tedy kromě jiného vynechat Göreme, Zelve a Paşabaği.

Balonové lety nad Kappadokií jsou populární, dnes jsou motivem většiny fotek.

Asi největším lákadlem Ürgüpu jsou zdejší vyhlídkové lety horkovzdušným balonem. Kappadokie je ze vzduchu ještě neskutečnější než z pevné země. Balony navíc umožní poměrně nízké a hlavně pomalé přelety. Bohužel je však tato atrakce tak oblíbená, že se vám snadno může stát, že pro samé vzduchoplavce neuvidíte nic zajímavého.

Suvenýrové balení vína Turasan nezapře kappadocký původ.

V Kappadokii se pěstuje jedno z nejlepších vín v Turecku. Zdejší vinařství Turasan nemá tak dlouhou historii, jakou se pyšní většina podobných firem ve vinařských oblastech Evropy. Nesmíme ale zapomínat, že jsme v muslimské zemi a muslimové nesmí alkohol pít. Proto zdejší tradice mohla začít vyrůstat až s uvolňováním bigotních nařízení. Od svého založení v roce 1943 se vinařství velice úspěšně rozvíjí. Kvalita jeho vín si nezadá s těmi nejlepšími francouzskými či italskými. Takže návštěva vinotéky a jeho vinic určitě stojí za to.

Hamam je vždy úžasný relax na těle i na duši. Za tuto fotku opět děkujeme Wikimedia commons.

Po únavných výletech si určitě rádi odpočinete ve zdejším hamamu. Už jeho historie je zajímavá. Budova pochází ze 14. století. Nachází se však v původně řecké čtvrti. Až do svého nuceného odchodu po Turecké válce za samostatnost lázně provozovali Řekové. Teprve po jejich odchodu se provozu ujala turecká rodina. Přestože se jedná oficiálně o městské lázně (Ürgüp Şehir Hamamı), jedná se o rodinný podnik. A ten nabízí opravdu tradiční, neturistický zážitek, samozřejmě při zachování vzorné čistoty a hygieny. Dámy určitě ocení, že je hamam byť na pár hodin v sobotu vyhrazen pouze jim. Páry naopak využijí toho, že po většinu otevírací doby se jedná o lázně smíšené. Maséři jsou však výlučně muži.

Přesto, že jsme ve městě, jsme uprostřed skalních obydlí

Ürgüp je určitě dobré místo pro ubytování, pokud plánuji si Kappadokii trochu užít a ne si ji jen odškrtnout z plánu míst, která jsem chtěl navštívit, Všude je blízko a přitom jsem v živém, zabydleném městě. Večer je možné se projít romantickými uličkami stejně jako zajít na dobrou večeři či na folklórní show. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *