+2
°
C

+
-2°

Tatvan
Čtvrtek, 09

Viz 7denní předpověď

GPS 38.3403111N, 43.0369647E (ostrov Akdamar)

Jezero Van je unikátní v mnoha směrech. Je to největší jezero v Turecku. Je to nejzásaditější jezero na světě. Je to jedna z mála vodních ploch světa, jejíž hladina stále stoupá. A je to i jezero, které prý obývá příšera, tedy jakési turecké Loch Ness.

Jezero Van na jaře

Největší turecké jezero Van se nachází nedaleko východní hranice země. Za jeho vznik může výbuch dvou sopek Nemrut a Süphan. Jejich láva totiž uzavřela kotlinu, ve které se jezero nachází. Vytvořila tak přírodní přehradní nádrž. Tato přehrada však nemá odtok, díky čemuž hladina v jezeře neustále stoupá. Za posledních 100 let se zvedla přibližně o 3,5 metru.

Jezero Van, v pozadí jeden z "rodičů", sopka Nemrut

Jezero leží v nadmořské výšce 1646 m. Jeho rozloha je obrovská - celková délka je 120 km, šířka až 80 km, plocha více než 3 700 km²  a hloubka přes 450 m. Jeho rozloha je tedy větší než třeba celý Liberecký kraj a jeho hladina je nad vrcholem Sněžky …. . Jezero je slané, salinita dosahuje až 2%. Díky sopečnému původu je ale voda i silně zásaditá. Místní lidé jí proto běžně používají na praní, nepotřebují žádné další saponáty. To ale samozřejmě moc nevyhovuje životu v něm - zatím jsou například známy pouze dva druhy ryb, které tu žijí.

Vlakový trajekt. Fotku jsem našel na turecké Wikipedii, autor je ale Čech. Bohužel jsem na něj nenašel kontakt, takže jsem si nemohl vyžádat souhlas, za což se mu omlouvám ... . Ale z Wikimedia by to mělo být free ...

Jeho rozloha si vynutila i jednu raritu. Je to jediné jezero na světě, kde funguje trajekt na valky - podobně, jako třeba před otevřením Eurotunelu existoval mezi Francií a Británií. Důvod je jednoduchý. Bylo potřeba vybudovat vlakové spojení mezi Ankarou a Teheránem. A řešení trajektu bylo výrazně jednodušší než překonání okolních hor mosty a tunely.

Letecký snímek jezera Van

Chceme-li hledat prehistorické příšery, jsme na správném místě. Podle zaručených zpráv a očitých svědků žije v jezeře obdoba Lochnessky. Stejně jako ona se místní obluda vynořuje velice náhodně nad hladinu a existuje dokonce několik fotek, na kterých je zachycena. Bohužel, nikdy ne dost dobře … . Pověsti o ní však přiměly tureckou vládu k výzkumům jezera. Na rozdíl od Skotska přineslo toto bádání zajímavé výsledky. Bylo objeveno zatopené město z přibližně 13. století před naším letopočtem.

Perla Vanu, ostrov Akdamar

V okolí jezera, a jak jsme zmínili výše i přímo v něm, se nachází četné památky na doby dávno i nedávno minulé. Tato oblast byla osídlena už za Chetitů, tedy nějakých 1 500 let před naším letopočtem. Najdeme zde ale i památky z dob antických či byzantských. Asi nejzajímavější místo, které si můžeme dnes u jezera Van prohlédnout jsou zbytky arménského křesťanského kláštera a kostela. Ty se nacházejí na ostrově Akdamar, což znamená bílá žíla. Místo bylo opuštěno na začátku 20. století. Pro jeho význam se mu časem budeme věnovat podrobněji. Slib jsme splnili 30. 3. 2022 :-)

Panorama jezera Van

Jedinečná je i okolní příroda. Jak už jsme zmínili, v jezeře příliš rozmanitý život nemá podmínky. Například druhý druh ryb, který v jezeře žije, byl podle turecké wikipedie objeven až v roce 2018. Okolí jezera ale tuto druhovou chodbu bohatě vyváží. Mimo jiné odtud pochází jeden z oblíbených mazlíčků dnešní doby - Vanská kočka. Je pro ní charakteristické, že má každé oko jiné barvy a především že aktivně vyhledává vodu a ráda plave.   

Trocha romantiky na závěr. Západ slunce nad jezerem Van.

Sebereme-li odvahu a navštívíme-li nejvýchodnější oblasti Turecka, určitě by nemělo jezero Van v našem itineráři chybět. Třeba cestou z nebo na památku UNESCO Nemrut daği.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *