GPS 38.3403111N, 43.0369647E (ostrov Akdamar)
Jezero Van je unikátní v mnoha směrech. Je to největší jezero v Turecku. Je to nejzásaditější jezero na světě. Je to jedna z mála vodních ploch světa, jejíž hladina stále stoupá. A je to i jezero, které prý obývá příšera, tedy jakési turecké Loch Ness.

Největší turecké jezero Van se nachází nedaleko východní hranice země. Za jeho vznik může výbuch dvou sopek Nemrut a Süphan. Jejich láva totiž uzavřela kotlinu, ve které se jezero nachází. Vytvořila tak přírodní přehradní nádrž. Tato přehrada však nemá odtok, díky čemuž hladina v jezeře neustále stoupá. Za posledních 100 let se zvedla přibližně o 3,5 metru.

Jezero leží v nadmořské výšce 1646 m. Jeho rozloha je obrovská - celková délka je 120 km, šířka až 80 km, plocha více než 3 700 km² a hloubka přes 450 m. Jeho rozloha je tedy větší než třeba celý Liberecký kraj a jeho hladina je nad vrcholem Sněžky …. . Jezero je slané, salinita dosahuje až 2%. Díky sopečnému původu je ale voda i silně zásaditá. Místní lidé jí proto běžně používají na praní, nepotřebují žádné další saponáty. To ale samozřejmě moc nevyhovuje životu v něm - zatím jsou například známy pouze dva druhy ryb, které tu žijí.

Jeho rozloha si vynutila i jednu raritu. Je to jediné jezero na světě, kde funguje trajekt na valky - podobně, jako třeba před otevřením Eurotunelu existoval mezi Francií a Británií. Důvod je jednoduchý. Bylo potřeba vybudovat vlakové spojení mezi Ankarou a Teheránem. A řešení trajektu bylo výrazně jednodušší než překonání okolních hor mosty a tunely.

Chceme-li hledat prehistorické příšery, jsme na správném místě. Podle zaručených zpráv a očitých svědků žije v jezeře obdoba Lochnessky. Stejně jako ona se místní obluda vynořuje velice náhodně nad hladinu a existuje dokonce několik fotek, na kterých je zachycena. Bohužel, nikdy ne dost dobře … . Pověsti o ní však přiměly tureckou vládu k výzkumům jezera. Na rozdíl od Skotska přineslo toto bádání zajímavé výsledky. Bylo objeveno zatopené město z přibližně 13. století před naším letopočtem.

V okolí jezera, a jak jsme zmínili výše i přímo v něm, se nachází četné památky na doby dávno i nedávno minulé. Tato oblast byla osídlena už za Chetitů, tedy nějakých 1 500 let před naším letopočtem. Najdeme zde ale i památky z dob antických či byzantských. Asi nejzajímavější místo, které si můžeme dnes u jezera Van prohlédnout jsou zbytky arménského křesťanského kláštera a kostela. Ty se nacházejí na ostrově Akdamar, což znamená bílá žíla. Místo bylo opuštěno na začátku 20. století. Pro jeho význam se mu časem budeme věnovat podrobněji. Slib jsme splnili 30. 3. 2022 :-)

Jedinečná je i okolní příroda. Jak už jsme zmínili, v jezeře příliš rozmanitý život nemá podmínky. Například druhý druh ryb, který v jezeře žije, byl podle turecké wikipedie objeven až v roce 2018. Okolí jezera ale tuto druhovou chodbu bohatě vyváží. Mimo jiné odtud pochází jeden z oblíbených mazlíčků dnešní doby - Vanská kočka. Je pro ní charakteristické, že má každé oko jiné barvy a především že aktivně vyhledává vodu a ráda plave.

Sebereme-li odvahu a navštívíme-li nejvýchodnější oblasti Turecka, určitě by nemělo jezero Van v našem itineráři chybět. Třeba cestou z nebo na památku UNESCO Nemrut daği.