Turecké lázně – hamam – patří jednoznačně k nejpříjemnějším relaxacím, které můžete v Turecku prožít. Doporučujeme jednoznačně delší procedury. Určitě není třeba se bát méně honosných, do kterých chodí místní lidé – spíše je preferovat. Jsou určitě levnější a obvykle i lepší.

Velice příjemně teplá voda je v hamamu všudypřítomná

Přijedete-li do Turecka, zcela jistě narazíte na nabídku hamamu – tureckých lázní. Patří k turecké kultuře stejně jako patří k naší kultuře hudba. Je to něco, na co mohou být – a jsou – Turci patřičně hrdí. Jedná se vlastně o několikahodinovou léčebnou kůru pro vaše unavené tělo.

Odpočinek na vlhké mramorové ploše vás krásně uvolní

Na rozdíl od židovské mikve, která je záležitostí vysloveně rituální a jednoznačně spjatá s vírou, je hamam především relaxační a očistná kúra. Je kombinací několika procedur, které na sebe navazují v daném pořadí a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že člověku opravdu pomůže. Ne snad v tak širokém spektru, jaké uvádějí její propagátoři, na to by se musela opakovat častěji, pravidelně a po delší dobu.

Kolem vás je teplo a prohřátý mramor, jste zabaleni jen do speciálních osušek

V šatně odložíte oblečení a s ním i všechny starosti. Zabalíte se do ručníku a posadíte do sauny.Ta se od nám známých trochu liší – teplota se pohybuje okolo 60 stupňů a má opravdu pouze funkci zahřívací. Dokonce vás po ní nenechají ani osprchovat či vychladnout, přechází se rovnou do páry. Tady vyhřívání několik minut pokračuje, póry kůže se otevřou a vy můžete na pokyn lázeňského přejít (opět bez jakéhokoliv ochlazení či čekání) přímo do místnosti, která je pro hamam nejtypičtější. V mramorové koupelně vás položí na vyhřívané mramorové desky, neustále polévané teplou vodou, a vaše tělo důkladně omyjí a mírně promasírují speciálními hedvábnými žínkami. Tato očista trvá určitě půl hodiny, spíše trochu déle a je velice příjemná.

Strop bývá kopulovitý s otvory pro přístup světla

Teprve po této proceduře jdete do odpočívárny, kde vám nabídnou pleťovou masku a zde odpočíváte asi půl hodinky. Následuje závěrečná – a opět důkladná – masáž celého těla, tentokráte olivovým olejem. Na obličej se používá směs oleje a citrónové esence.

Mezi četné příjemné procedury patří i masáž vzduchovými mýdlovými polštáři

Z tohoto popisu může člověk získat dojem, že po hamamu je celé tělo nepříjemně mastné a musí se utřít, ne li rovnou umýt. V lázních vám to však nedoporučí – a skutečně to ani není zapotřebí. Rozehřáté tělo absorbuje olivový olej téměř beze zbytku.

I když občas z vnějšku vypadají méně atraktivně, za návštěvu určitě stojí.

Naše návštěva trvala téměř 3 hodiny a určitě jsme nelitovali. Vyčítali jsme si pouze to, že jsme se do lázní nevypravili hned na začátku dovolené. Byl by to totiž ideální přechod z pracovního do relaxačního režimu.

V hamamu se používají speciální ručníky, žínky a masírovací pytle

Zkusíme odpovědět i očekávanou otázku: co na sebe? Netroufneme si zde zobecňovat, a proto budeme vycházet spíše z našich zkušeností. Když jsme se objednávali, říkali nám, abychom si vzali plavky. Avšak v lázních jsme zjistili, že to asi byl pouze ústupek pro turisty. Ono masírovat nebo mýt přes plavky je dost komplikované a masér je jako doktor – ten ví jak nahé tělo vypadá a stydět se před ním je trochu nepohodlné pro obě strany. Je však možné, že jsou hamamy, kde jsou plavky přikázané či naopak zakázané (ale to asi u oddělených pánských a dámských).

Hamam v paláci Dolmabahce, sídlu posledních sultánů i prvního prezidenta Turecka Atatürka

Na závěr ještě pár slov o výběru fotek: protože jsme vybírali vždy z free galerií, nemáme žádné fotky z procedur. Ty jsou vždy pouze reklamě naaranžované a placené. Důvod je prostý: v hamamu lidé odpočívají a proto se tam nefotí … takže pokud chcete vidět nějaké procedury, musíte si výjimečně najít fotky sami 🙂

3 komentář

  1. Dobrý den,
   samozřejmě je to otázka kde a kdy 🙂 Jaká je cena za kompletní menu v restauraci? 😉
   Ale ať Vám dám alespoň základní orientaci: v Istanbulu běžný hamam stojí od přibližně 60 EUR na osobu, můžete mít ale luxusní za 300 EUR.
   Antalya má za 70 EUR trochu turističtější sestavu, luxusní jsem tam nenašel.
   V Kuşadasi jsem našel běžnou cenu od 50 EUR za naprostý základ. Ale i neuvěřitelnou cenu od 30 EUR za komplet – a s dobrým hodnocením klientů …
   Snad je tato odpověď dostatečná 🙂
   Hezký zbytek dne a hamam si užijte.
   Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *