+11
°
C

+11°
+

Bursa
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

40.1839228N, 29.0618819E (Ulu camii - Velká mešita)

Prvním hlavním městem osmanského Turecka byla Bursa. Stala se jím roku 1326 poté, co město dobyl Orhan Gazi. Její historie je však daleko delší a sahá až ke králi Prusiovi, zakladateli města, jehož jméno, byť zkomolené, dodnes nese. Z antiky je známá jako Prussa ad Hypium. Dnes je pro svoji zeleň známá jako Zelená Bursa.

Velká mešita

I když se v Burse dnes vyrábí auta a je po Turecku známá podobně jako naše Mladá Boleslav, pro velké množství parků a ostatní zeleně se jí říká Zelená Bursa. Je také důležitým ovocnářským centrem, známé jsou především místní broskve. Nejen ovocem živ je člověk. Městu dodává slávu také obchod s hedvábím, výroba ručníků a termální lázně. Blízké hory, jejichž výška je srovnatelná s Vysokými Tatrami, jsou pro Turky lákadlem na zimní radovánky. Najdeme zde horská střediska podobná těm našim.

Osmanský dům

Jako bývalé hlavní město nabízí samozřejmě mnoho zajímavých památek. Ve stručnosti upozorněme alespoň na Zelené mauzoleum se svým dvojčetem Zelenou mešitou, která leží přes ulici. Nedaleko najdeme i etnografické muzeum. Neměli bychom minout ani Koza Han z roku 1490, ve kterých se obchodovalo s hedvábnými kokony (jde vlastně o poslední fázi vývoje bource morušového, ze kterého se získává rozmotáváním hedvábná nit). I Bursa má samozřejmě své kryté tržiště, menší obdobu slavného istanbulského Kapali Çarşi neboli Velkého bazaru. A chcete-li navštívit typickou tureckou čtvrť s křivolakými uličkami a typickými domky, určitě navštivte Hisar.

Zelená mešita

Jako místní specialitu jsme vybrali ženichovy kalhoty - Damat Paçası. Jedná se o zapečené kuřecí maso v mírně kyselém bešamelu a je - samozřejmě - vynikající.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *